Podatek od spadku — dowiedz się, kiedy nie musisz go zapłacić

Spadek dla wielu osób to bardzo znaczący przypływ gotówki lub wartościowych rzeczy. Często są to mieszkania, dzieła sztuki czy po prostu gotówka. Wiele osób zastanawia się również, kiedy nie trzeba płacić podatku od spadku, a kiedy jest to wymagane. W tym tekście odpowiadamy na to pytanie i rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Podatek od spadku — dowiedz się, kiedy nie musisz go zapłacić

 

Ogólne zasady płacenia podatków od spadku

Ogólne zasady płacenia podatku od spadku polegają na tym, iż poszczególne grupy osób płacą podatki, gdy spadek przekroczy kwotę wolną od opodatkowania dla danej grupy. Jeśli jesteśmy wstępnymi, małżonkami, ojczymem, macochą, zstępnymi, pasierbem, teściami czy zięciami i synowymi do kwoty ok. 9000 zł nie musimy płacić podatku, a jeśli spadek przewyższa tę sumę, należy go uiścić. Druga grupa to zstępni rodzeństwa, zstępni małżonkowie pasierba, rodzeństwo rodziców, rodzeństwo małżonków itp. Ich sumą wolną od podatku jest ok. 7000 zł a dla kolejnych osób z trzeciej grupy to ok. 5000 zł. Jeśli suma spadku mieści się w kwocie wolnej od podatku dla nas, nie musimy go płacić z urzędu oraz nigdzie tego zgłaszać.

Całkowity brak podatku

Istnieje jednak kilka sytuacji, w których nie musimy płacić podatku w ogóle. Zwolnienie dotyczy małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo oraz ojczyma i macochę. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek SD-2Z do urzędu skarbowego. Sytuacja taka jest możliwa jedynie, gdy śmierć spadkodawcy nastąpiła po 2007 roku, czyli po wejściu w życie obowiązujących przepisów. Wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego do 6 ciu miesięcy od prawomocnego nabycia spadku. Brak konieczności płacenia podatku od spadku dotyczy zatem najbliższej rodziny, która złoży odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym. Jeśli suma spadku jest niższa niż kwota wolna od podatku dla danego spadku i grupy, nie musimy składać takiego formularza.

Jeśli cały proces wydaje się nam nieco zagmatwany lub mamy pewne wątpliwości, zdecydowanie warto skorzystać z porady prawnej i pomocy prawnika, który w jednoznaczny sposób określi czy rzeczywiście nie musimy płacić podatku od spadku, a jeśli rzeczywiście nie musimy tego robić to, czy powinniśmy wykonać inne ruchy prawne.