Kiedy niezbędna jest tomografia zatok?
Tomografia komputerowa jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Jest to powszechna metoda tak zwanych badań obrazowych, umożliwiająca zdiagnozowanie licznych poważnych chorób, a w wielu przypadkach bardzo skuteczna przy podejmowaniu decyzji o szybkim leczeniu. Badanie tomografem można wykonać na dowolnej części ciała, lecz bardzo często dotyczy ono zatok. Kiedy tomografia zatok jest niezbędna i jak się do niej przygotować?
Wskazania do tomografii zatok
Wielu pacjentów stale zmaga się z nawracającymi infekcjami. Przeziębienie, zatkany nos, ciągły katar czy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu, zdecydowanie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci szereg badań. Wyniki wielu z nich (np. RTG zatok) mogą być niejasne, wobec czego lekarz kieruje pacjenta na tomografię zatok, która jest jednym z najdokładniejszych badań w diagnostyce.
Badanie to pozwoli szczegółowo ocenić, czy przewlekła infekcja nie wyrządziła szkód w zatokach i czy ich zasięg nie rozszerzył się na oczodoły bądź mózg. Tomografia komputerowa zatok da jasny obraz tego, jaki stopień zaawansowania ma choroba, pozwoli określić też drożność jak nosowych oraz wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe w zatokach i w obrębie jamy nosowej.
Na czym polega badanie
Badanie przy pomocy tomografu komputerowego jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent ułożony jest na specjalnym stole, który sterowany jest zdalnie przez osobę wykonującą badanie. Tomograf ma postać tuby, do której "wjeżdża" pacjent, lub kształt pierścienia, który obraca się wokół głowy. Sprzęt wykonuje badanie przy użyciu promieni rentgenowskich, przekazując do komputera dokładny obraz w technice 2D lub 3D. Badanie może stanowić problem dla osób cierpiących na klaustrofobię, jednak w tym przypadku pacjentowi zwykle podaje się środki uspokajające. Jest to bardzo istotne, ponieważ w czasie badania pacjent powinien pozostać w bezruchu.
Przygotowanie do badania
Przed planowanym zabiegiem należy odpowiednio przygotować się do badania, co pozwoli uzyskać prawidłowy wynik. Ostatni posiłek należy spożyć do 6 godzin przed badaniem, a osoby, którym wykonuje się tomografię z użyciem środka kontrastującego, powinny być tego dnia na czczo. Na kilka godzin przed badaniem wskazane jest przyjmowanie dużej ilości wody.
Zanim lekarz prowadzący zleci wykonanie tomografii zatok, należy poinformować go o aktualnych chorobach. Przeciwwskazaniem do wykonania badania mogą być takie choroby, jak astma, cukrzyca, niewydolność krążenia, choroby tarczycy czy schorzenia nerek. Jeśli pacjentka jest w ciąży, również powinna zgłosić ten fakt lekarzowi.
Cena zabiegu
Niekiedy terminy do wykonywania badań są nieco odległe, przez co pacjent decyduje się pokryć koszty tomografii komputerowej z własnej kieszeni. Koszt takiego badania w prywatnej klinice zależy od tego, czy niezbędne jest podanie kontrastu. Przeciętnie kwota zawiera się w przedziale między 200 a 500 złotych.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - tomografia zatok Kraków.