Kupowanie w internecie — Jak działają różne metody płatności i opcje dostawy towaru?

Kupowanie w sieci to bardzo często wybierane rozwiązanie. Po wybraniu towaru, gdy przechodzimy do wirtualnej kasy i mamy zapłacić za niego, bardzo często dopada nas dylemat, w jaki sposób zapłacić za zakupy oraz jaką formę dostawy wybrać. Wśród wielu opcji kryją się m. in. płatności kartą, przelewy, opłata przy odbiorze czy wysyłka paczki do paczkomatu, odbiór w punkcie lub dostawa do domu. Poniżej prezentujemy każdą z tych metod płatności oraz dostawy i podpowiadamy, w jakiej sytuacji dana opcja będzie najkorzystniejsza.

Płatność kartą płatniczą

Pierwszym i zarazem popularnym sposobem płacenia za zakupy w sklepach internetowych jest karta płatnicza. Płatność w ten sposób odbywa się poprzez podanie danych znajdujących się na karcie takich jak numer karty, data ważności i kod CVV. Po przepisaniu ich w polu płatności, rachunek jest regulowany, a my oczekujemy jedynie na dostarczenie paczki bez konieczności opłacenia jej u kuriera. Sklepy internetowe i systemy płatności akceptują na ogół karty kredytowe, karty debetowe, karty przedpłacone PrePaid, jak i karty wirtualne. O ile robimy zakupy na znanym portalu sprzedażowy np. Ebay czy dużym sklepie realnej marki, możemy do tego celu wykorzystywać bez obaw np. nasze główne karty kredytowe czy debetowe. Gdy jednak płacimy za towar w małych sklepach lub przez nieznane systemy płatności warto wybierać karty wirtualne. Można wygenerować je w większości banków w bankowości elektronicznej w postaci samych numerów i danych, przelać na nie konkretną sumę i podać takie dane na stronie. W razie wycieku czy kradzieży danych nie stracimy pieniędzy z głównego konta, a wirtualną kartę możemy łatwo zamknąć.

Kupowanie w internecie — Jak działają różne metody płatności i opcje dostawy towaru?

Przelew internetowy lub BLIK

Tradycyjnym i jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów płacenia na paczki jest przelew internetowy. Polega on na zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej i wysłaniu przelewu. Płacąc w ten sposób, najczęściej otrzymujemy dostęp do pośrednika płatności np. PayU, gdzie wybieramy jedynie bank i logujemy się do konta, gdzie czeka już na nas wypełniony formularz, który musimy jedynie zaakceptować i wysłać. Przelew dochodzi natychmiastowo lub w ciągu 1-2 dni roboczych a paczka jest wysyłana. Jeśli np. dany sklep nie oferuje możliwości opłacenia produktu przez system DotPay czy PayU tylko podaje sam numer konta, należy zastanowić się, czy jest on wiarygodny i czy warto kupować w takim miejscu, jeśli nie jesteśmy pewni co do jego renomy. Wysyłanie przelewów powinno odbywać się poprzez pośredników np. Przelewy24, a wszystkie największe i renomowane e-sklepy współpracują z takimi systemami płatności. Tylko wtedy mamy pewność, że nasze dane nie zostaną skradzione, a sam sklep nie jest np. prowokacją przestępców. Płacąc w ten sposób otrzymujemy też coraz częściej możliwić płatności BLIK-iem, czyli kodem. Większość banków umożliwia wygenerowanie go w swojej aplikacji bankowej. BLIK pobiera również pieniądze z naszego konta bankowego, jednak wpisując wygenerowany 6 cyfrowy kod płatność, jest akceptowana w tym samym momencie, dlatego nie musimy czekać na księgowanie się kwoty czy dotarcie przelewu.

Płatność przy odbiorze

Płatność przy odbiorze to najbezpieczniejsza opcja płatności, którą powinniśmy wybrać, jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności sklepu lub chcemy najpierw obejrzeć dany towar. Możemy wybierać ją np. gdy zakupiony towar jest dużo warty lub jest wrażliwy na transport. Płatność przy odbiorze możliwa jest np. gotówką lub niekiedy kartą płatniczą, gdy kurier zjawi się u nas z towarem. Po przekonaniu się, że sklep wysłał nam towar i jest uczciwy, przekazujemy pieniądze i odbieramy go. To zdecydowanie najlepsza opcja, gdy kupujemy produkty w małych sklepach internetowych, które nie są szerzej znane.

Opcje wysyłki towaru

Przesyłka kurierem do domu to pierwsza i najczęściej wybierana opcja podczas zakupów online. Polega on na tym, iż towar jest przekazywany w hurtowni czy sklepie internetowym kurierowi a on dostarcza go nam prosto pod drzwi naszego domu. Najczęściej do wyboru mamy kilka firm kurierskich i Pocztę Polską. Obecnie ceny przesyłki pocztowej są tak wysokie i porównywalne z tymi kurierskimi, że warto dopłacić np. kilka złotych, aby naszą paczką zajęła się prywatna firma kurierska prezentująca przeważnie wyższy standard usługi. Kuriera warto również wybierać, gdy kupujemy cenne rzeczy, gdyż paczka może dojść szybciej i z większą dbałością o naszą zawartość. Opcje te warto wybrać, gdy przesyłka jest dużego gabarytu lub przebywamy często w domu. Kurierzy przeważnie kontaktują się również z nami i pytają, o której godzinie w danym dniu mogą dostarczyć przesyłkę.

Paczkomaty to bardzo popularne rozwiązanie, z którego chętnie korzysta wiele osób. Polega ono na wysłaniu naszej paczki ze sklepu internetowego do paczkomatu. Są to duże blaszane konstrukcje, które mają wiele szafek, w których kurier po przybyciu umieszcza konkretne przesyłki. Jeśli przesyłka dotrze ze sklepu do paczkomatu, otrzymujemy sms-a z potwierdzeniem i kodem do otwarcia paczkomatu. Mamy kilka dni, aby zjawić się o dogodnej dla nas porze i odebrać paczkę. W Polsce istnieje wiele tysięcy paczkomatów — nawet w małych miejscowościach, które są usytuowane w różnych częściach miasta. Daje nam to niezależność i możliwość odbioru paczki w dowolnym terminie.

Kupowanie w internecie — Jak działają różne metody płatności i opcje dostawy towaru?

Odbiór w kioskach czy sklepach np. Żabka to kolejna opcja odbioru paczki. O ile odbiór paczki w paczkomatach jest już zadomowiony na rynku przesyłek, o tyle odbiór w Kiosku Ruchu czy Żabce jest pewną nowością. Tuż po wprowadzeniu takiego sposobu odbioru przesyłek wiele osób podchodziło do niego z rezerwą. Sposób ten jednak bardzo szybko podbił serca kupujących online, dzięki dużej liczbie punktów oraz łatwości w odbieraniu paczki i obecnie jest równie popularny co paczkomaty. Po wysłaniu paczki ze sklepu internetowego dociera ona do danego punktu np. kiosku. Na odbiór paczki mamy kilka — kilkanaście dni, a gdy się po nią zjawimy, wystarczy ją opłacić czy odebrać gotowy pakunek. Wszystko odbywa się bardzo szybko i nie zajmuje więcej czasu niż standardowa wizyta przy kasie.

Jeśli robimy zakupy w sklepie internetowym dużej marki stacjonarnej np. agd, otrzymujemy też możliwość odbioru paczki właśnie w takim sklepie. Po wyborze tej opcji jest ona wysyłana do danego sklepu stacjonarnego wraz z codziennymi dostawami, a gdy tam dotrze, jesteśmy informowani o tym — np. sms-em. Sklepy takie udostępniają opcję za darmo, a nasz towar jest na miejscu przeważnie w ciągu 1-2 dni. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, gdyż możemy sprawdzić towar na miejscu oraz otrzymujemy go bezpośrednio od sprzedawcy w sklepie naziemnym.