Kredyt hipoteczny — Wszystko o kredycie na zakup mieszkania
Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna możliwość na zakup mieszkania, ale i również dogodny sposób finansowania nowego mieszkania. Sporo osób interesuje się tym jak trudny, jest to proces oraz czy są w odpowiedniej sytuacji finansowej, aby móc starać się o taki kredyt. Poniżej prezentujemy w pigułce wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kredytu mieszkaniowego.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to kredyt udzielany przez banki na zakup mieszkania. W ten sposób możemy finansować mieszkania nowe z rynku pierwotnego, jak i używane z rynku wtórnego. Bank udziela nam kredytu, którym płacimy za mieszkanie, a do czasu spłaty kredytu jest on współwłaścicielem nieruchomości. Na rynku istnieje wiele banków, które oferują kredyt hipoteczne o różnych parametrach i oprocentowaniu czy długości.
Zdolność kredytowa
Jednym z najważniejszych elementów kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa. To właśnie od niej zależy czy otrzymamy taki kredyt, czy też nie. Aby otrzymać pozytywną decyzję, należy najlepiej pracować na umowie o pracę oraz móc pochwalić się ciągłością pracy w jednym miejscu. Warto też nie posiadać innych zobowiązań takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe czy sprzęt na raty. Nie możemy być też wpisani jako dłużnicy do bazy BIK itp. Kredyt hipoteczny możemy również otrzymać, gdy pracujemy na umowie zlecenie, choć jest to mniej wiarygodna umowa dla banku. Ostatecznie liczy się jednak wysokość zarobków oraz długość pracy u pracodawcy. Każdy bank posiada swoje wymogi, co będzie skutkowało tym, że w jednym banku otrzymamy kredyt, a w innym decyzja będzie negatywna. Decyzja będzie ta zależała też od wartości mieszkania lub apartamentu w Gdańsku czy innym mieście, jakie chcemy kupić oraz wielu innych elementów. Na zdolność kredytową wpływa także stan cywilny, miejsce zamieszkania, ilość osób w rodzinie czy ogólna sytuacja życiowa.
Proces brania kredytu hipotecznego
Proces brania kredytu hipotecznego wymaga od nas poświęcenia sporej ilość uwagi i przebrnięcia przez kilka etapów. Pierwszym z nich jest zbadanie zdolności kredytowej w banku. Dzięki temu będziemy wiedzieli jaką sumą możemy dysponować i jakiego mieszkania mamy szukać. Gdy wiemy już, na jakie mieszkanie będzie nas stać, należy odnaleźć te właściwe, wybrać ofertę banku oraz podpisać umowę przedwstępną. Z umową składamy również wnioski oraz całą dokumentację do banku. Ma on 21 dni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli jest ona pozytywna, możemy uznać, iż kupiliśmy mieszkanie. Po przekazaniu praw do nieruchomości, nabyciu aktu własności lub kupna, składamy te dokumenty w banku. Następnie bank uruchamia kredyt i wypłaca należności właścicielowi nieruchomości, od którego ją kupiliśmy.