Rozsądek na zakupach przedświątecznych

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są czasem zakupu upominków dla wszystkich najbliższych. Łatwo w tym czasie stracić kontrolę nad swoimi wydatkami. Zwłaszcza, gdy sprawunki robimy na przysłowiową ostatnią chwilę. Istnieje na szczęście kilka zasad, które pomogą utrzymać portfel w ryzach.

Rozsądek na zakupach przedświątecznych

Zasady oszczędności na świąteczne sprawunki

Pierwszą i jednocześnie najważniejszą zasadą jest posługiwanie się wcześniej przygotowaną listą. Nie powinniśmy ruszać się na zakupy bez niej. W takich sytuacjach dajemy się właśnie ponosić chwili. Nie zastanawiamy się nad tym, czy dany produkt jest nam potrzebny. Ulegamy jedynie wrażeniu wizualnemu. Finalnie wydajemy niepotrzebnie pieniądze. Nasze roztargnienie i prowadzenie niezorganizowanego trybu życia wykorzystują sprzedawcy. Często umieszczają w centralnym miejscu sklepu aktywne promocje, by skusić osoby niezdecydowane. Bardzo często nabieramy się na tego typu akcje. Przed świętami takie sytuacje zdarzają nie nagminnie i dopiero po fakcie zdajemy sobie sprawę z własnej naiwności. Zawsze jednak można wyciągnąć naukę z takich doświadczeń na przyszły rok.

Ja kupować rozsądnie?

Lista jest niewątpliwie niezbędna, należy ją sporządzić z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie można z niej rezygnować nawet, gdy dzieci próbują przekonać do nagięcia zasad. Jeżeli jeden raz ustąpimy – z całą pewnością będzie zdarzało się to częściej. Rodzice są cały czas narażeni na życzenia swoich pociech, które w kolejnych reklamach telewizyjnych widzą zabawki kolejnych generacji. W takich sytuacjach warto wybrać się na zakupy online. Nie dość, że pojawia się wiele promocji last minute, to jeszcze oglądamy tylko to, co rzeczywiście nas interesuje. Może to być naprawdę skuteczny sposób na oszczędności w przedświątecznym okresie. Unikamy w ten sposób udekorowanych witryn, nawołujących spojrzeń sprzedawców i zachwalania wszystkich produktów po kolei. Skupiamy się wyłącznie na rzeczach faktycznie potrzebnych. W portfelu zostaje więcej gotówki, a zdrowie psychiczne pozostaje w znacznie lepszej kondycji.