Jak wybrać odpowiednie róże do własnego ogródka?

Jak można się domyślić róże posiadają wiele różnych gatunków oraz odmian. Są one pogrupowane pod kątem podobnego pokroju i wymagań. Osoby, interesujące się różami powinny przed zakupem poznać ich rodzaje i sposób ich pielęgnacji, a dopiero później dokonywać poszukiwań w Internecie – róże sklep, by wybrać te gatunki, które są odpowiednie do posiadanych warunków.

Typy róż – róże sklep

Jak już wspomniano, róże mają mnóstwo przeróżnych odmian. Po to, by jakoś się w nich odnaleźć dokonano podziału róż na kilka grup. Klasyfikację przeprowadzono w zależności od źródła, tak, że efektem tego powstały grupy podstawowe. Posiadając wiedzę na temat tych typów oraz ich wymagań łatwiej jest dobrać odpowiedni gatunek do swojego ogrodu.

Wybierając - róże sklep – warto zwrócić uwagę na opinię internautów, jak te rośliny wyglądały oraz w jakim stanie trafiały w ręce adresatów, to bardzo ważne, gdyż wpływa to później na dalszy rozwój roślin. Wiele osób popełnia ogromny błąd podczas zakupów, gdyż zwykle kierują się kolorem podanym na opakowaniu, a nie wymaganiami róż.

Róże wielkokwiatowe

Jedną z najbardziej znanych odmian są róże wielkokwiatowe, inaczej określane mianem także szlachetnymi, herbatnimi lub ogrodowymi. Cechują ją duże, pełne, pojedyncze i kształtne kwiaty o klasycznej i eleganckiej budowie, które zawiązują się jednostkowo na wzniesionym, grubym i sztywnym pędzie. Tego typu róże rosną w wysokie, proste i smukłe pędy, sięgające wysokości od 80 do nawet 120 cm.

Przeznaczenie tych kwiatów głównie odnosi się do sprzedaży w kwiaciarniach, gdzie sprzedaje się jako kwiaty cięte w pojedynczej postaci lub bukietów okolicznościowych. Pielęgnacja tego typu róż jest niezwykle trudna, ponieważ posiadają one wysokie wymagania, są bardzo delikatne i źle znoszą nieodpowiednie warunki uprawowe jak i pogodowe. Wolą być uprawiane pod przykryciem, gdyż bardzo niekorzystnie znoszą mrozy.

Jak wybrać odpowiednie róże do własnego ogródka?

Róże wielokwiatowe

Częstą spotykaną odmianą są różne wielokwiatowe, inaczej zwane rabatowe, krzaczaste lub parkowe. Różnią się od gatunku wielkokwiatowych tym, że nie posiadają tak dużych i wizualnie robiących wrażenie kwiatów. Ich dużą zaletą jest to, że kwitną nieustannie przez dłuższy czas i są znacznie odporniejsze na negatywne warunki atmosferyczne, mróz oraz tak często nie chorują. Mimo, iż ta odmiana nie nadaje się do bukietu to niezwykle uroczo prezentują się w niejednym ogrodzie. Posiadają niewielkie kwiaty, ale na pędzie znajdują w znacznej ilości.

Odmiana róż rabatowych przyjmuje postać niezbyt dużych, ale za to rozgałęzionych i rozłożystych krzewów. Doskonale wpasowują się na obwódki rabat, ścieżek, trawników czy współgrają wyśmienicie z innymi roślinami, tworząc piękne kompozycje ogrodowe.

Nieco wyższe i bardziej krzewiące róże także znajdują się w tej grupie, ale zwykle nadaje się im nazwę róż krzaczastych lub parkowych. Mogą sięgać nawet do 1,8 – 2 m. Róże o długich pędach zalicza się do grupy róż okrywowych, które czasem przydzielone są do osobnych typów.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl - róże sklep.