Kryteria doboru klamki

Można powiedzieć, że drzwi, w których klamka nie występuje są bezużyteczne. Dzięki niej można swobodnie otwierać i zamykać drzwi. Mimo, iż jest to mały detal to zwykle skupia na sobie jako pierwszej wzrok. Dobór klamki do drzwi jest ogromnie ważny, przede wszystkim trzeba kierować się jej funkcjonalnością, a następnie także stroną wizualną, gdyż ona również odgrywa kluczową rolę.

Czym jest klamka?

Jest to mały detal, który spełnia rolę użytkową, a także nadaje drzwiom odpowiedniego charakteru. Tak naprawdę klamka określa styl drzwi oraz nadaje im niepowtarzalnego uroku. Wybór klamek jest obecnie ogromny na rynku, występują one w różnych kolorach, kształtach oraz wymiarach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, tylko warto wiedzieć czym się kierować dokonując tego wyboru.

Zakup klamki do drzwi zewnętrznych – kryteria doboru

Najczęściej drzwi można zakupić już w zestawie z klamką. Często jednak nie jest ona do końca taka jaką osoby kupujące by chciały. Zdarza się, że dobrane klamki są zbyt małe w porównaniu z rozmiarem drzwi i ich designem lub po prostu nie współgrają z charakterem zewnętrznej fasady domu czy mieszkania.

Dokonując wyboru klamki, oprócz wyglądu warto również zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Musi być ona komfortowa podczas codziennego użytku oraz by przy przenoszeniu czy wnoszeniu różnych rzeczy łatwo było z niej skorzystać. Szczególnie odpowiedni dobór klamki jest ważny dla małych dzieci i osób w starszym wieku, których motoryka mała jeszcze nie osiągnęła odpowiedniego poziomu sprawności (dzieci) lub już swoje lata świetności przeżyła, jak w przypadku seniorów.

Kryteria doboru klamki

Klamka zewnętrzna – charakterystyka

Bardzo wygodnym modelem są klamki z uchwytem poziomym, ponieważ bardzo łatwo można ją chwycić w dłoń, a w sytuacji, kiedy ręce są zajęte można łatwo sięgnąć po nią łokciem, by otworzyć drzwi wejściowe. Najlepiej sprawdzi się model z uchwytem o miękkich liniach, a w przypadku gałki zdecydowanie lepiej postawić na owalną bądź okrągłą. Klamki czy gałki bez kantów sprawiają, że manewrowanie nimi jest znacznie prostsze i nie dojdzie do sytuacji zahaczenia o nią czy to rękawem czy czymś innym.

Co równie istotne, klamka do drzwi zewnętrznych musi być wytrzymała i bezpieczna dla domowników, tzn. powinna posiadać rozwiązania antywłamaniowe. Świetnie sprawdzają się klamki wykonane z aluminium, ponieważ są one wytrwałe przeciw korozji albo klamki mosiężne. Zdecydowanie trwalsze od klamek lakierowanych będą klamki chromowane albo tytanowe. Ze względu na klimat jaki występuje w Polsce i na warunki atmosferyczne w kraju warto postawić na klamki ze stali nierdzewnej, szczególnie zaleca się ich wykorzystanie w sytuacji, gdy drzwi nie są w żaden sposób chronione np. nie występuje nad nimi jakiekolwiek zadaszenie. Bezpieczna klamka to taka, która efektywnie chroni przed działaniami włamywaczy poprzez ochronę zamka przed rozwierceniem i ingerencją w jej wewnętrzny mechanizm.

Materiały przygotowany przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl - Po prostu Twoja klamka.