Co zrobić z resztkami jedzenia po świętach?

W czasie Świąt Bożego Narodzenia w większości polskich domów przygotowuje się ogrom jedzenia, aby rozmawiać i cieszyć się wspólnie przy bogato zastawionym stole. Niestety bardzo często tradycyjne potrawy i różne smakołyki są przygotowywane w nadmiarze. To sprawia, że po kilku dniach większość z nas zostaje z dużą ilością jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie od razu skonsumować. Aby uniknąć marnowania żywności przestawiamy kilka sposobów na wykorzystanie resztek w  praktyczny sposób.

Co zrobić z jedzeniem po świętach?

Gdy zostaje nam jedzenie, w zależności od tego, co konkretnie zostało, można je wykorzystać na kilka sposobów.

  1. Oddaj potrzebującym

W każdym mieści są bezdomni czy żyjący w bardzo skromnych warunkach. Jeżeli wiesz o takich osobach, to możesz zanieść im i oddać to, czego na pewno nie zjecie, a co wciąż nadaje się do spożycia. Sałatki, których macie dość, bigos, który wam się już przejadł czy resztka pieczonej szynki, na którą nikt nie ma ochoty. Wciąż dobre i wartościowe, więc ktoś z chęcią te pyszne dania zje.

Co zrobić z resztkami jedzenia po świętach?

  1. Włóż do zamrażarki

Obecnie jednym z najprostszych sposobów na przedłużenie trwałości jedzenia jest jego mrożenie. Większość potraw, a nawet niektóre ciasta, świetnie nadaje się do zamrożenia. Ważne jest, aby odpowiednio zapakować jedzenie w specjalne woreczki lub w pojemniki. W ten sposób potrawy czy słodkości nie przejdą zapachami, nie wciągną nadmiernej wilgoci oraz nie przemrożą się. Tak zapakowane i przygotowane jedzenie możesz wyjąć nawet za dwa – trzy miesiące, gdy nie będziesz mieć czasu lub ochoty na gotowanie.

  1. Stwórz nowe potrawy

Resztki jedzenia można wykorzystać jako bazę do nowych dań, czego doskonały przykładem jest król polskich stołów – rosół. Co z resztą jedzenia po świętach? Oto nasze propozycje:

  • mięso pieczone – doskonale sprawdzają się w kanapkach, sałatkach lub jako składnik zapiekanek lub jako wsad do galarety,
  • pierogi z grzybami, kapustą lub mięsem – w zależności od nadzienia można zjeść je z rosołem lub barszczem albo zrobić z nich pyszną zapiekankę.

Jak widzisz, resztki jedzenia po świętach w cale nie muszą trafiać do kosza. Dzięki odpowiednim metodom przechowywania, przetwarzania, a także dzielenia się tym, co się ma możesz skutecznie zminimalizować marnotrawstwo. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi świadomego podejścia do zakupów, gdyż to pozwala na oszczędności ale i uniknięcie wielu problemów po okresie świąt.