Jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Autyzm to niestety często występująca przypadłość u dzieci. Objawia się przede wszystkim odsunięciem od świata zewnętrznego, unikaniem kontaktów z innymi ludźmi. Innymi słowy jest to zamykanie się we własnym świecie, do którego nikt z zewnątrz nie ma dostępu. Choć symptom ten jest cały czas poznawany, zakłada się, iż u jego podłoża znajdują się zmiany w mózgu. Być może są one uwarunkowane genetycznie. Jednoznaczne przyczyny autyzmu są cały czas wyjaśniane, oby w najbliższej przyszłości udało się znaleźć sposób na wspieranie chorych.
Jakie objawy mogą wskazywać na autyzm?
Pierwsze objawy ewentualnego autyzmu są zauważalne tuż przed ukończeniem trzeciego roku życia. Nierzadko rodzice potrafią wyłapać niepokojące symptomy u niemowlaka. To, co może zaniepokoić to nadmierny spokój dziecka, brak skupienia wzroku na ludziach z najbliższego otoczenia, rodzaj apatii. Może pojawić się długotrwałe wpatrywanie w jeden, nieruchomy punkt oraz sztywnienie mięśni, gdy bierze się dziecko na ręce. Nie jest również normalne, gdy dziecko nie gaworzy i nie próbuje nawiązywać żadnego kontaktu.
Zachowania dzieci z autyzmem
Im dziecko jest starsze, tym objawy przybierają na sile. O wiele wyraźniej widoczny jest problem z mówieniem, zamykanie się na kontakt z innymi. Dziecko ignoruje rodziców, pozostałych członków rodziny oraz rówieśników. Lubi przebywać w samotności, nie reaguje w żaden sposób na bodźce zewnętrzne – nawet ból. Wyraźne wyobcowanie wywołuje w rodzicach i najbliższych obawy i lęki, co do przyszłości. Zanim jednak wdroży się pomoc dzieciom z tą przypadłością, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Dzieli się ją na dwa etapy. Pierwszy to badanie rozwoju dziecka, a drugi wszechstronna ocena małoletniego. W ramach pierwszej części badania terapeuta określa, czy u dziecka występuje opóźnienie w rozwoju. Istotne jest tutaj przeprowadzenie wywiadu z rodzicami. Gdy powyższe zostaje potwierdzone lub wykluczone, następują szeroko pojęta ocena dziecka. Często angażuje się do tego specjalistów z zakresu neurologii, pediatrii oraz psychologii.