Jak przygotować miejsce do spania dla dziecka?

Zdrowy sen jest kluczowy. Jednak czy potrafimy przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę? Sprawdź, jak urządzić miejsce do spania dla malucha.

Jak przygotować miejsce do spania dla dziecka?

Właściwa temperatura i oświetlenie

Niezależnie od tego, czy mamy noworodka, czy starsze dziecko, zapewnijmy mu komfortowe warunki do spania. Wtedy będzie się wysypiać. Zobacz, na co warto zwracać uwagę.

Pamiętaj o tym, by w pomieszczeniu panowała właściwa temperatura. Wtedy maluch się nie przegrzeje ani nie wyziębi. Dlatego nie stawiaj łóżeczka koło grzejnika, okna czy linii okno-drzwi. Wtedy nie narażasz go na przeciągi.

Oświetlenie jest też niezmiernie ważne. Nie tylko stworzy odpowiedni nastrój, ułatwiający zasypianie, ale też pokona strach przed ciemnością. Zdecyduj się na różne typy światła. Możesz wybrać oświetlenie podłogowe, kinkiety i małe lampki. Wtedy wnętrze będzie przytulne i bezpieczne. W nocy spokojnie nakarmisz dziecko, jednocześnie go nie wybudzając. Zainwestuj w uroczą i modną lampkę nocną, idealną do pokoju dziecięcego. Nie zawieszaj lampki bezpośrednio nad łóżeczkiem, a raczej poniżej.

Światło dzienne może drażnić i zakłócać dobry sen. Dlatego rolety będą idealnym rozwiązaniem. Najlepsze modele subtelnie tłumią światło słoneczne. Dzięki temu maluch będzie się czuł komfortowo i nie zaburzysz jego rytmu dobowego.

Jak przygotować miejsce do spania dla dziecka?

Ciekawe rozwiązania

Dziecko potrzebuje spokoju, bezpieczeństwa i prywatności, aby się wysypiać. Dobrym rozwiązaniem będą ścianki i przegrody. Wtedy podzielą jeden pokój na kilka stref. Pomysłowe podziały sprawdzą się dobrze na małej przestrzeni. Powinny być praktyczne i estetyczne. Strefy mogą mieć różne przeznaczenie. Starszym dzieciom zapewnisz trochę indywidualności, jeśli mają wspólny pokój. Jeśli w jednym pokoju mieszkają dzieci w różnym wieku, dobrym rozwiązaniem będzie piętrowe łóżko. Możesz go wykonać na zamówienie, aby idealnie pasowało do pomieszczenia.

Ciekawym rozwiązaniem jest też antresola. Nawet mała antresola pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Zyskujesz przestrzeń na podłodze i więcej miejsca na zabawę.

Jak przygotować miejsce do spania dla dziecka?

Jaka pościel będzie najlepsza dla dziecka?

Jeszcze przed porodem zwróć uwagę na pościel dla niemowląt. W końcu dziecko spędza mnóstwo czasu w łóżeczku. Idealna pościel jest ciepła, bezpieczna i miękka w dotyku. Najlepiej wybrać antyalergiczną pościel. Zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najlepsza jest czysta bawełna bez żadnych dodatków. Wtedy możesz ją prać w wysokiej temperaturze. Dzięki temu dokładnie usuniesz wszystkie zanieczyszczenia i bakterii.

Pamiętaj o tym, aby nie kupować poduszki. Główka noworodka ma leżeć na prześcieradle.  Jest to najlepsza pozycja wspomagająca oddychanie.

Jeśli maluch już trochę dorósł, dokup koniecznie poduszkę do łóżeczka. W komplet dziecięcej pościeli zwykle wchodzi ochraniacz. Można go spokojnie przypiąć wokół główki. Dzięki temu dzidziuś nie będzie wystawiać rączek między szczebelkami i nieumyślnie ich nie złamie. Idealną pościel możesz znaleźć w sklepach dla dzieci lub w Internecie. Nie martw się, czy wybierzesz właściwy rozmiar. Najczęściej możesz je znaleźć w dwóch podstawowych rozmiarach łóżeczek.