Jak wybrać najlepszy krem SPF na lato?

Lato to czas, kiedy chętnie korzystamy ze słońca i pięknej pogody. Wiąże się to jednak z ryzykiem oparzeń słonecznych, na które jesteśmy szczególnie narażeni nie używając kremu SPF lub sięgając po nieodpowiednio dobrany produkt. Jak więc wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny oraz w jaki sposób prawidłowo go nakładać, aby czerpać pełnię korzyści z lata?

SPF 50+, 30 czy 15? Jaki faktor ochrony słonecznej wybrać?

Kremy SPF posiadają zróżnicowany poziom ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA. Najwyższą ochronę oferują kosmetyki z SPF 50+, które są także najczęściej zalecane do używania w okresie letnim. Taki krem dobrze sprawdzi się zarówno w warunkach miejskich, jak i na plaży, kiedy chcemy bezpiecznie się opalić. Aktualnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej, które kupimy zarówno w drogeriach, jak i aptekach.

Najlepszym wyborem jest inwestycja w produkt wysokiej jakości, który zagwarantuje nam wysoką ochronę skóry. W sprawdzony krem SPF powinny szczególnie zainwestować osoby o jasnej karnacji, które opalają się na czerwono – to właśnie one, ze względu na fototyp skóry, są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne oraz rozwój nowotworów skóry, któremu również sprzyja ekspozycja na promieniowanie UV.

Jak wybrać najlepszy krem SPF na lato?

Jak prawidłowo stosować krem przeciwsłoneczny?

Zakup dobrej jakości kosmetyku SPF to dopiero początek przygody z ochroną przeciwsłoneczną. Kluczem do jej zapewnienia jest bowiem prawidłowe stosowanie kremu. Znaczenie mają dwie kwestie – ilość nakładanego kosmetyku oraz częstotliwość jego replikacji. Aby wybrany produkt zapewnił nam ochronę na poziomie deklarowanym przez producenta, musimy go nanieść sporo na skórę – przyjmuje się ok. 2 mg kremu na 1 cm2 skóry.

Bardzo ważne jest także ponawianie aplikacji kremu w ciągu dnia. Produkt będzie się bowiem ścierał i utleniał pod wpływem światła słonecznego, a co za tym idzie, ochrona przeciwsłoneczna będzie słabła. Zaleca się więc, aby w lecie nakładać kolejne warstwy kosmetyku co ok. 2 godziny, aby utrzymać dobrą ochronę i ustrzec się przed poparzeniami. Szczególne znaczenie ma to podczas wypoczynku na plaży, kiedy należy dodatkowo replikować krem przeciwsłoneczny po każdorazowej kąpieli w wodzie oraz wytarciu się ręcznikiem.