Wpływ stresu na nasz organizm
Chyba każdy z nas wie, że stres ma wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Osoby, które są stale na niego narażone, mogą nabawić się nadciśnienia, choroby wrzodowej żołądka, czy chorób serca. Niewiele osób wie o tym, że stres może również powodować bezsenność lub bóle kręgosłupa. Długotrwały stres, może spowodować także depresję.
Czym właściwie jest ten stres?
Stres to nic innego jak reakcja organizmu, która ma za zadanie mobilizować energię do radzenia sobie wieloma przeszkodami, oraz barierami. Istnieją trzy podstawowe fazy stresu. Pierwsza z nich nazywana jest alarmową. Wiąże się ona z niepokojem, gdy znajdujemy się w nowej sytuacji lub otoczeniu. Ta faza składa się z szoku i szukania sposobów na radzenie sobie z nim. Drugą fazą jest faza przystosowania. To sytuacja, gdy nasz organizm nauczył się już radzić sobie ze stresem. Ostatnia z nich nazywana jest fazą wyczerpania. Gdy sytuacji stresowej, towarzyszą frustracja, oraz emocje- możemy stracić zbudowaną już wcześniej odporność na stresor. W takiej sytuacji, pojawia się rozstrój organizmu, oraz jego wyczerpanie. Stres zmusza nasz organizm do dużo większej aktywności fizycznej i psychicznej, a więc ogromnego wydatku energii.
Skutki stresu
Stres powoduje wzrost adrenaliny, oraz kortyzolu, które wydzielają nadnercza. Taka stymulacja naszego układu sympatycznego sprawia, że w organizmie zachodzi wiele zmian. W wyniku stresu, możemy zaobserwować wzrost glukoneogenezy, co z kolei powoduje gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi. Pojawiają się również negatywne emocje, które nazywane są dyskomfortem psychicznym. Możemy wtedy zaobserwować lęk, złość, wrogość, a także strach. Stres może spowodować spowolnienie funkcji rozrodczych, oraz immunologicznych. Oczywiście, wszelkie sytuacje stresowe mogą zostać rozwiązane. Całość polega na tym, aby znaleźć stresor i spróbować go wyeliminować z naszego życia. W takiej sytuacji dojdzie do wygaszenia mechanizmów stresowych.
Stres towarzyszy codziennie każdemu z nas. Ma on ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Może doprowadzić nawet do zawałów serca, oraz choroby wrzodowej żołądka.