Czkawka u noworodka — Czym jest i kiedy należy na nią zareagować?

Czkawka u noworodka to powszechna przypadłość. Niektóre dzieci doświadczają jej dużo częściej niż inne, a czasami sama czkawka jest dużo bardziej intensywna. W rzeczywistości jest to normalny odruch fizjologiczny, na który przeważnie nie musimy reagować w specjalny sposób. Poniżej prezentujemy, czym jest ta właściwie czkawka u noworodka, jak sobie z nią radzić oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Czkawka u noworodka — Czym jest i kiedy należy na nią zareagować?

 

Czym jest czkawka u noworodka?

Czkawka u noworodka to mimowolne skurcze mięśni krtani i przepony. Pojawiać się może ona u dziecka nawet kilka razy dziennie oraz trwać nawet do godziny. Jest ona powodowana przez wiele czynników. Najbardziej powszechnym powodem czkawki u noworodka jest połykanie przez dziecko powietrza podczas jedzenia. Powodem może być też zbyt łapczywe jedzenie pokarmu lub przejedzenie się. Nie oczywistym powodem, dla którego dziecko może dostać czkawki, jest zimno.

 

Jak pomóc pozbyć się czkawki dziecku?

Jeśli noworodek cierpi na dokuczliwe czkawki, istnieje kilka sposobów na to, aby mu pomóc. Pierwszym z nich jest ustawienie dziecka w pozycji pionowej. Główka dziecka oraz tułów powinny być w jednej linii. Najlepszą pozycją jest przytulenie malucha do tułowia rodzica. Taka pozycja sprzyja mijaniu czkawki. Drugim sposobem jest lekkie poklepywanie dziecka, które również przyspieszy zakończenie czkawki. Jeśli sądzimy, że została ona spowodowana przez zimno, malucha należy po prostu okryć.

 

Kiedy należy na nią zareagować wizytą u lekarza?

W pewnych sytuacjach czkawka u noworodka będzie niepokojącym objawem. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem, który określi sytuację i podejmie ew. dalsze kroki np. leczenie lub udzieli nam wskazówek. Z pewnością do lekarza należy zgłosić się, jeśli czkawka przeszkadza dziecku spać lub jeść. Warto poprosić o poradę też w sytuacji, gdy trwa ona np. kilka godzin. Czkawka może być objawem refluksu żołądkowego. Jeśli zatem zaobserwujemy ulewnie, brak apetytu, utratę wagi czy odpluwanie jedzenia w połączeniu z uciążliwą czkawka, należy zgłosić się do lekarza.