Jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania moczu?

Badania moczu zaliczamy do grupy podstawowych badań diagnostycznych. Ponadto każdy z nas w celach profilaktycznych powinien wykonywać badania ogólne moczu minimum raz na 2- 3 lata. Aby wyniki przeprowadzonego badania były wiarygodne należy się do niego w odpowiedni sposób przygotować.

O czym trzeba pamiętać przed oddaniem moczu do analizy?

Na początku musimy zaopatrzyć się w odpowiedni jednorazowy pojemnik, możemy zakupić go niemal w każdej aptece. Pamiętajmy o tym, że do badań ogólnych moczu zaleca się oddanie moczu porannego, czyli pierwszego po nocnym spoczynku. Bezpośrednio przed planowanym terminem badania ogólnego moczu należy ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. W przeciwnej sytuacji w wynikach badań może pojawić się zwiększone stężenie ciał ketonowych i białka. Na dzień przed wykonaniem badania nie zaleca się również nadmiernego spożywania płynów, ponieważ taka sytuacja mogłaby wpłynąć na skład moczu. U kobiet przeciwwskazaniem do wykonania badań jest także czas trwania miesiączki i okres około menstruacyjny.

Jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania moczu?

Bezpośrednie przygotowanie przed oddaniem moczu.

U każdego człowieka w ujściu cewki moczowej oraz w okolicach krocza skolonizowane są różnego rodzaju bakterie, dlatego bezpośrednio przed oddaniem moczu należy dokładnie umyć te obszary. Do badań oddajemy mocz z tak zwanego środkowego strumienia. Należy zrobić to bardzo ostrożnie w taki sposób, aby przez przypadek nie dotknąć palcami wewnętrznej strony pojemnika. Musimy mieć na uwadze również to, aby nieumyślnie nie zanieczyścić pojemnika ani moczu. Ostatni etap to szczelne zamknięcie próbki i dostarczenie do laboratorium. Pojemnik powinie zostać przez nas odpowiednio podpisany. Dane, jakie należy umieścić na pojemniku to zazwyczaj: imię i nazwisko oraz data i godzina pobrania moczu. Jeżeli pacjent ze względu na wiek bądź stan zdrowia nie jest w stanie oddać moczu w opisany powyżej sposób, wówczas w celu pobrania próbki moczu należy skorzystać ze specjalnego plastikowego woreczka. Taki woreczek również możemy nabyć niemal w każdej aptece.