Klasyfikacja win

Wino jest szczególnym trunkiem, który występuje w wielu odsłonach, każdy z gatunków we właściwy sposób dobierany jest do konkretnych potraw, powstało wiele publikacji książkowych na ten rozległy temat. Wynika to z różnorodności w smakach oraz pochodzenia konkretnych rodzajów, nie bez znaczenie pozostaje również fakt, jakie kształty powinny przybierać kieliszki, z których pije się wino.

Jakie występują kolory wina?

Klasyfikacja win zakłada podział na trunki ze względu na cechy trunku, jego smak, kolor oraz aromat, każdy sklep z winami w centrum Warszawy posiada wiele rodzajów, a sprzedawcy służą Klientom profesjonalnym doradztwem w zakresie właściwego wyboru. Generalnie istnieje możliwość zakupu wina w trzech kolorach: białym, różowym oraz czerwonym, to ostatnie powstaje z czerwonej lub czarnej odmiany winogron, a intensywność koloru jest uzależniony od barwnika zawartego w skórkach owoców. Wino czerwone podaje się zazwyczaj do cięższych potraw, najlepiej serwować je w temperaturze pokojowej, co pozwala na zachowanie wszystkich walorów smakowych, sklep z winami w centrum Warszawy od zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem smakoszy, ponieważ spośród całego asortymentu można bez problemu dobrać odpowiednie czerwone wino. Białe wina powstają natomiast z jasnych winogron, dzieje się tak dzięki procesowi fermentacji, w tym przypadku mogą wystąpić różne odcienie alkoholu – od przezroczystego, przez żółtą i zieloną, aż do herbacianej. W smaku, wino białe jest bardziej kwaśne, ale jednocześnie gwarantuje większe orzeźwienie niż w przypadku czerwonej odmiany, profesjonalny sklep z winami w centrum Warszawy oferuje również trunki tego rodzaju. Wino różowe natomiast uzyskuje swoją barwę w znacznie skróconym procesie maceracji, z łatwością można w nich wyczuć posmak goryczki, można je podawać nieco schłodzone, a najlepiej skomponuje się z nieco lżejszymi potrawami.

Klasyfikacja win

Podział win ze względu na zawartość alkoholu

Inny podział win wynika z zawartości w nich alkoholu, wartość procentowa etanolu, która nie przekracza 10 procent objętości alkoholu pozwala na uznanie, że jest to słabe wino, w średnio mocnych znajduje się przedział od 10 do 14 procent, natomiast wina wzmacniane to takie, w których zawartość alkoholu przekracza 15 procent. Każdy koneser win z całego świata z pewnością doceni asortyment, który oferuje sklep z winami w centrum Warszawy, ponieważ znajdują się wśród nich trunki pochodzące z Włoch, Francji, Portugalii, Niemiec, Węgier, Chile, a także Nowej Zelandii, ponadto nie brakuje alkoholu libańskiego, gruzińskiego, czy brazylijskiego. Ze względu na różnorodność, każdy miłośnik wina z pewnością znajdzie odpowiedni gatunek dla siebie, w zależności od okazji oraz upodobań kubków smakowych. Warto ponadto dodać, że wino jest doskonałym i eleganckim pomysłem na prezent, jednak podarunek w tej formie może być przekazany wyłącznie osobie, którą się dobrze zna, w przeciwnym wypadku dość łatwo popełnić gafę i wręczyć coś, co nie przypadnie do gustu drugiej osobie.

Partnerem materiału jest Wawp.pl – sklep z winami Warszawa centrum.