Konkursy – dlaczego warto brać w nich udział?

Konkursy potrafią być niezwykle emocjonujące dla uczestników. Z pewnością nie obca im adrenalina i szybsze bicie serce na moment przed ogłoszeniem werdyktu. Mimo, iż większość z nich podchodzi do szans na wygraną z dużym sceptyzmem to chwilę przed sprawdzeniem wyników każdemu towarzyszy nadzieja, że to może on jest szczęśliwym zwycięzcą. Udział w konkursie zwykle powiązany jest wykonywaniem kreatywnego zadania, są też takie, które wymagają jedynie zgłoszenia bądź udostępnienia czegoś. Jak rzeczywiście jest z tymi konkursami? Czy rzeczywiście stwarzają szansę na wygraną?

Konkursy – główne zalety

Wartością dodaną, jakie skrywać mogą za sobą konkursy to z pewnością odnalezienie nowej ścieżki rozwoju, otwierającej uczestnika na podejmowanie nowych wyzwań. Jest to czasem dużo cenniejsze niż sama główna nagroda. Udział w konkursach stwarza okazję na nawiązanie nowych znajomości. W konkursach najczęściej biorą udział osoby o podobnych zainteresowaniach, więc tym większe prawdopodobieństwo na nawiązanie wartościowej i przyjacielskiej relacji. Ponadto zdarzają się konkursy, w których warto połączyć siły, by zwiększyć szansę na nagrodę. W takiej sytuacji relacje te bardzo się przydają, bo kto może być lepszym partnerem projektu, niż osoba sama biorąca w nich częsty udział.

Konkursy – dlaczego warto brać w nich udział?

Szansa na odkrycie własnych możliwości

Konkursy dają dużo wiedzy na temat nas samych. To one pokazują jak działamy podczas rywalizacji, czy wcielamy się w rolę fighterów czy wręcz przeciwnie poddajemy się zaraz po pierwszej porażce. Konkursy są doskonałą lekcją umiejętnego przegrywania. To niezwykle ważna kompetencja, która może przydać się w życiu. Zdarza się czasem, że konkursowa komisja składa się z renomowanych autorytetów z danej dziedziny. Mimo, iż nie ma zbyt dużych szans na wygraną to można zaprezentować się z jak najlepszej strony, co później może się przełożyć na inne interesujące współprace i projekty. Lepiej wziąć udział w danym konkursie i mieć przekonanie, że zrobiło się wszystko, co w swojej mocy, aniżeli żałować, że czegoś się nie zrobiło. Mówi się, że ten, kto nigdy nie przegrał, nie będzie umiał doceniać zwycięstwa.

Niektóre konkursy w momencie dojścia do zaawansowanego poziomu organizują imprezę dla uczestników, co jest nie tylko świetną szansą na zabawę, ale i poznanie nowych ludzi. Udział w konkursach często przypomina staranie się o rolę aktorów, którzy muszą przemierzyć kilkadziesiąt castingów i wykonać masę telefonów, by zwiększyć szansę na udział w nowym projekcie filmowym.

Wiarygodność konkursów

Bardzo często spotyka się z opiniami, że dany konkurs nie jest rzeczywiście prawdziwy, że to robienie sobie z ludzi żarty. Tak zwykle mówią osoby, które nigdy nie brały udziału w żadnym konkursie i swą wiedzę czerpią z zasłyszanych opinii, najczęściej stereotypowych. Ustawione konkursy zdarzają się bardzo rzadko, a większość z nich jest wiarygodna i rzeczywiście daje każdemu szansę na wygraną. Wystarczy spróbować i dokładnie prześledzić regulamin, by stwierdzić, że wszystko jest prawdziwe.