Przetargi na druk - jak sprawić, by przebiegały sprawnie i bezproblemowo?

Wiele osób popełnia błąd, uważając, że przetargi na druk i prawidłowe sformułowanie zlecenia nie należą do najtrudniejszych zadań. W rzeczywistości okazuje się jednak, że bardzo często w tego typu zleceniach brakuje podstawowych informacji, które znacznie przyspieszyłyby pracę drukarni i pozwoliłyby na uniknięcie wszelkiego rodzaju nieporozumień. Niekiedy problematyczna okazuje się sama wycena, gdy klient nie jest pewien, jaki efekt chciałby osiągnąć lub nie ma jeszcze wykonanego projektu. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jak przebiegają przetargi na druk i czym powinno wyróżniać się odpowiednio przygotowane zlecenie.

Przetargi na druk - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wbrew pozorom wybór najlepszej drukarni nie zależy jedynie od pozytywnych opinii pozostałych klientów czy atrakcyjnej oferty. Niezwykle istotne okazują się przede wszystkim techniki druku oraz specjalistyczne urządzenia, którymi dysponuje dana firma. Dlatego też w poszukiwaniu wykonawcy, który zapewni nam wymarzone ulotki, broszury czy gazetki, coraz więcej osób decyduje się na przetargi na druk. Za sprawą poprawnie sformułowanego zlecenia zyskujemy pewność, że zgłoszą się do nas jedynie te drukarnie, które są w stanie wykonać projekt zgodny z wszystkimi naszymi oczekiwaniami.

Warto również wspomnieć, że przetargi na druk pozwalają nam na łatwy wybór oferty, która okaże się najbardziej interesująca. W praktyce oznacza to, że przed przekazaniem projektu do druku możemy dobrze zapoznać się z propozycjami poszczególnych drukarni, a także wybrać termin, który będzie nam odpowiadał. Tego typu kwestie stają się niezwykle ważne przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na jak najszybszym wykonaniu zlecenia - wówczas powinniśmy jednak pamiętać, że bardzo krótkie terminy często wiążą się z wyższymi cenami.

Przetargi na druk - jak sprawić, by przebiegały sprawnie i bezproblemowo?

Jak poprawnie sformułować zlecenie na druk?

Jak już wspomnieliśmy, decydując się na przetargi na druk, warto zadbać o to, aby nasze zlecenie wyróżniało się przejrzystością i zawierało wszystkie niezbędne dla drukarni informacje. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się sytuacji, w której efekty nie będą spełniać naszych oczekiwań i unikniemy tym samym wielu stresów. Ponadto poprawnie sformułowane zlecenie pomoże nam w wyborze najlepszej drukarni - po wypisaniu wszystkich ważnych cech druku dobrym pomysłem będzie wybór firmy, która zapewnia wykonanie całego zlecenia w jednym miejscu. Oddelegowywanie poszczególnych etapów zlecenia do innych drukarni sprawi, że w razie jakichkolwiek problemów nie będziemy w stanie udowodnić, która z nich odpowiada za ewentualne niedopatrzenia i błędy. Ryzykujemy również przedłużającymi się terminami.

W pierwszej kolejności dobrym rozwiązaniem będzie poinformowanie, na jakim wydawnictwie nam zależy (mogą to być wszelkiego rodzaju ulotki, broszury, katalogi czy magazyny), a także jaki ma być jego nakład. Następnie powinniśmy określić typ papieru, jego rozmiar, sposób uszlachetnienia i sposób oczekiwanego wykończenia. Warto jednak wspomnieć, że kiedy nie jesteśmy pewni, na które elementy chcielibyśmy się zdecydować, możemy poprosić drukarza o przedstawienie przykładowych realizacji.