Wędkarstwo dla początkujących – jak łowić ryby w zgodzie z polskim prawem?
Wędkarstwo to niezwykle pasjonujące hobby, które przyciąga do siebie zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Każdy, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z amatorskim łowieniem ryb, musi jednak posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną oraz uprawnienia. Jakie wymogi prawne muszą spełnić osoby, które pragną spróbować swoich sił w wędkowaniu w Polsce?
Egzamin teoretyczny z wędkarstwa i karta wędkarska
W naszym kraju połów ryb jest ściśle uregulowany przez odpowiednie przepisy prawne. Osoby, które pragną zająć się amatorskim wędkowaniem muszą więc zdobyć podstawową wiedzę teoretyczną oraz potwierdzić jej posiadanie poprzez zdanie egzaminu. Egzamin wędkarski organizowany jest przez Polski Związek Wędkarski i jest płatny. Nieodpłatnie można do niego podejść uczestnicząc w szkółkach wędkarskich. Z opłat zwolniona jest także młodzież szkolna.
W celu przygotowania się do egzaminu teoretycznego z wędkarstwa kandydaci powinni samodzielnie zdobyć wymaganą wiedzę teoretyczną z zakresu łowienia ryb oraz regulacji prawnych. Planując przystąpienie do egzaminu warto więc zaopatrzyć się w książki poświęcone wędkarstwu, regularnie czytać prasę branżową oraz zapoznać się z treściami dostępnymi w Internecie. Szczególną uwagę należy poświęcić aspektom prawnym, gdyż pytania o nie zawsze padają na egzaminie. Przygotowując się do egzaminu warto także zdawać sobie sprawę z tego, że teoria to nie wszystko i nawet dokładna jej znajomość nie czyni z nikogo profesjonalnego wędkarza – o tym decydują bowiem całe lata praktyki.
Po zdaniu egzaminu wędkarskiego z pozytywnym wynikiem należy złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej uprawniającej do połowu ryb na terenie Polski. Karty wydawane są przez starostę właściwego dla miejsca zamieszczania wnioskodawcy. Karty wędkarskie dla osób niepełnoletnich wydawane są za zgodą ich opiekunów prawnych, ale warto wiedzieć, że z ich posiadania zwolnione są osoby do ukończenia 14. roku życia, pod warunkiem, że uprawiają one amatorski połów ryb pod opieką osoby dorosłej posiadającej ważną kartę wędkarską.
Łowiska PZW i komercyjne – gdzie można łowić ryby w Polsce?
W Polsce połów ryb również jest ściśle uregulowany przez przepisy prawne. W praktyce oznacza to, że nie możemy po prostu wybrać się nad dowolną rzekę lub jezioro i przystąpić do połowu. Zanim udamy się na łowisko warto dokładnie zapoznać się z zasadami korzystania z niego oraz wszystkimi regulacjami prawnymi. Nieznajomość przepisów prawnych oraz braki w podstawowej wiedzy mogą bowiem skończyć się podciągnięciem wędkarza do odpowiedzialności prawnej oraz karą pieniężną.
Wędkarze posiadający kartę wędkarską mogą korzystać ze zbiorników należących do Polskiego Związku Wędkarstwa, które są bezpłatne dla osób regularnie opłacających składki członkowskie. Istnieją także tzw. łowiska komercyjne, na które wstęp można uzyskać po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Możliwe jest także korzystanie z prywatnych łowisk, pod warunkiem uzyskania pisemnego pozwolenia na łowienie ryb od właściciela danego terenu.