Sposoby na to jak prowadzić dom w duch zero waste.

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie środowiska to naprawdę poważny problem. Nic, więc dziwnego, że obecnie coraz więcej ludzi zaczyna interesować się filozofią typu zero waste. Jak zatem możemy prowadzić dom w myśl tej filozofii? Jakie zwyczaje warto wprowadzić do swojego życia, aby zredukować ilość śmieci produkowanych przez nasze gospodarstwo domowe?

Dom zero waste – jakie zasady warto wprowadzić?

Czym tak właściwie jest filozofia zero waste? Najprościej można zdefiniować ją, jako styl życia i codzienne zwyczaje, dzięki którym dbamy o nasze środowisko naturalne. Jeżeli chcemy, aby nasze gospodarstwo domowe generowało jak najmniej śmieci powinniśmy pamiętać o tym, żeby zmniejszać wydatki na rzeczy zbędne, czyli takie, które kupujemy tylko pod wpływem chwili. Zgodnie z zasadami filozofii zero waste ze starych produktów warto tworzyć nowe. Zamiast wyrzucać uszkodzone rzeczy należy spróbować je naprawić lub znaleźć dla nich zupełnie inne zastosowanie. W tym przypadku warto postawić na swoją wyobraźnie i kreatywność. Zasady zero waste, które możemy wprowadzić w domu to także kompostowanie śmieci czy recykling. Pamiętajmy, że zero waste to nie tylko ekologia, ale także oszczędność.

Sposoby na to jak prowadzić dom w duch zero waste.

Sposoby na ograniczenie ilości produkowanych odpadów

Jeżeli chcemy ograniczyć ilość plastikowych butelek to zamiast kupować wody butelkowane możemy założyć domowy filtr do wody. Aby zmniejszyć produkcje śmieci zamiast opakowań jednorazowych warto postawić na opakowania wielorazowe. Należy również pomyśleć o zaprzestaniu stosowania toreb foliowych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest robienie zakupów z materiałową torbą wielokrotnego użytku bądź wiklinowym koszykiem. Dobrze jest również rozważyć używanie naturalnych kosmetyków. Żele do mycia w plastikowych opakowaniach warto zamienić na naturalne mydła w kostce, które to dodatkowo są zdrowsze dla naszej skóry. Ponadto wiele młodych mam, które pragną prowadzić dom w myśl filozofii zero west nie stosuje u swoich dzieci jednorazowych pieluszek tylko pieluszki wielorazowe. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są między innymi pieluszki z bambusa czy mikrofibry.