Czyszczenie tapicerki samochodowej

Dobry stan samochodu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale też może wydłużyć czas jego użytkowania. Oprócz okresowych badań technicznych i naprawy ewentualnych usterek, warto także zadbać o wnętrze pojazdu. W jaki zatem sposób poprawić komfort i przyjemność podczas jazdy?

Kompleksowe czyszczenie samochodu

Z pewnością każdy kierowca zgodzi się z tym, iż czystym i zadbanym pojazdem jeździ się o wiele przyjemniej. Stała eksploatacja pojazdu prowadzi jednak do ciągłych zabrudzeń i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Powodują je np. kurz, piasek i krople wody. Kompleksowe czyszczenie samochodu polega nie tylko na odkurzaniu, zadbać należy także o tapicerkę, elementy plastikowe i miejsca ciężko dostępne. Czynności te wykonać można na własną rękę lub zlecić je profesjonalnym firmom sprzątającym. Czyszczenie pojazdu należy rozpocząć od usunięcia ziemi i piasku, które przenoszone są do samochodu z zewnątrz. Często znajdują się one w dolnej partii auta, w szczelinach i na matach. Odkurzyć należy także miejsca pod siedzeniami, pomiędzy pedałami i wokół skrzyni biegów. Następnym etapem powinno być wyczyszczenie pokrowców, poduszek, schowka, deski rozdzielczej i kierownicy. Ważnym elementem jest dokładne umycie szyb i okien. Ich czysta powierzchnia wpływa bowiem bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Nie można zapominać również o lusterkach i reflektorach. W tym celu niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia i preparaty. Są to przede wszystkim: odkurzacz, ściereczki z mikrofibry, gąbki, środki do mycia szyb, plastiku i drewna, różnego rodzaju spraye i pianki.

Czyszczenie tapicerki samochodowej

Pranie tapicerki samochodowej

Tapicerka samochodowa narażona jest na zabrudzenia podczas każdorazowego użytkownika pojazdu. Jedzenie i picie wewnątrz samochodu, zabrudzenia przenoszone z zewnątrz - to wszystko wpływa na stan i czystość tapicerki. Bardzo ważne jest zatem regularne jej czyszczenie, które powinno się odbywać kilka razy w roku. Zanim użyjemy określonych środków piorących, należy zwrócić uwagę na rodzaj tapicerki. Inaczej bowiem czyści się tapicerki skórzane, welurowe, z alcantry i z tradycyjnego materiału. Pranie tapicerki ma na celu głównie pozbycie się plam, zabrudzeń oleistych, kurzu a także kompleksowe jej odświeżenie. Jest wiele sposobów na oczyszczanie jej domowymi sposobami, m.in. soda oczyszczona, woda z octem, kwasek cytrynowy lub proszek do prania. Trudniejsze zabrudzenia warto jednak pozostawić fachowcom. Profesjonalne firmy szybko i skutecznie wyczyszczą tapicerkę w naszym samochodzie, a my będziemy mogli cieszyć się czystym i świeżym wnętrzem, za niewielkie pieniądze i bez nakładu własnej pracy.

Czyszczenie tapicerki - porady

Piorąc tapicerkę samochodową nie można zapominać o kilku ważnych zasadach. Aby czyszczenie przebiegało sprawnie i było efektywne, w pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie niezbędne do pracy narzędzia. Podczas wykonywania kolejnych czynności pojazd powinien znajdować się w cieniu, nie można także doprowadzić do przemoczenia jego wnętrza. Wszystkie drobiazgi znajdujące się w samochodzie należy zabezpieczyć, a czyszczenie tapicerki wykonywać etapami.

Artykuł pwostał we współpracy z Dywqan Shop - pranie tapicerki Kraków.