Rozciąganie po treningu - dlaczego ma tak duże znaczenie?

Wiele osób popełnia błąd, uważając, że rozciąganie po treningu jest mało istotnym etapem ćwiczeń, z którego w razie potrzeby można bez większych konsekwencji zrezygnować. W rzeczywistości bardzo często okazuje się jednak, że odpowiednie rozciąganie znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się kontuzji oraz zakwasów. Ponadto stretching odgrywa niezwykle ważną funkcję w procesach odbudowy mięśni, co sprawia, że szybciej się regenerują i kształtują sylwetkę. Z tego też powodu sportowcy, którym zależy na świetnej sprawności fizycznej oraz na budowaniu się masy mięśniowej, niekiedy decydują się na wykonywanie dodatkowych treningów z samego stretchingu.

Rozciąganie po treningu - dlaczego ma tak duże znaczenie?

Na czym polega rozciąganie?

Jak sama nazwa wskazuje, rozciąganie po treningu pozwala na odprężenie wszystkich mięśni naszego ciała, które po ćwiczeniach są mocno spięte. Dlatego też przy odpowiednio przeprowadzonym stretchingu możemy poczuć, jak w pewnym momencie mięśnie „puszczają” i pozwalają naszemu ciału w pełni zregenerować się po intensywnym wysiłku. Oprócz tego rozciąganie przyczynia się do lepszej sprawności fizycznej i giętkości ciała, co ma bardzo duży wpływ na umiejętność wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń podczas treningów oraz na bezproblemowe utrzymywanie równowagi w trudnych warunkach. Warto przy tym wspomnieć, że w trakcie stretchingu powinniśmy skupić się na uspokojeniu oddechu oraz na braku pośpiechu.

Coraz większym uznaniem jako pomoc podczas rozciągania cieszą się również wszelkiego rodzaju rollery. Tego typu akcesoria pomagają rozmasować każdy spięty mięsień ciała i ułatwiają ogólne rozluźnienie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że występują one w różnych kształtach i mają różne stopnie twardości. W przypadku osób początkujących, które nigdy wcześniej nie stosowały regularnie rollerów, godnym uwagi wyborem będą miękkie modele o owalnym kształcie dopasowanym do wielkości danej partii ciała. Mimo że na początku mogą powodować delikatny dyskomfort, po przyzwyczajeniu się do ich działania pozwolą na osiągnięcie znacznie lepszych rezultatów podczas potreningowego rozciągania.