Pierwsze spotkanie z doradcą finansowym
Obecność doradcy ds. kredytów hipotecznych to bardzo rozsądne rozwiązanie przy zakupie pierwszej nieruchomości. Doświadczony doradca przeprowadzi klientów przez cały proces kupna, cierpliwie tłumacząc wszelkie zawiłości, pilnując terminów i przekazując niezbędne dokumenty w odpowiednie miejsca. Jeśli zatem zapadła decyzja co do skorzystania z usług doradcy, należy odpowiednio przygotować się do pierwszego spotkania. O co zapytać, jakie dokumenty zabrać ze sobą?
Pierwsze chwile z doradcą
Bez względu na to, czy doradca został wybrany z polecenia, z przypadku, czy na podstawie opinii dotychczasowych klientów, pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Doradca powinien dać poznać się z jak najlepszej strony. Nie oznacza to, że na wstępie wygłosi on zbyt długi monolog pełen niezrozumiałych terminów. Fachowiec powinien przedstawić się i w kilku słowach opowiedzieć o dotychczasowych dokonaniach. Podkreślenie najważniejszych sukcesów z pewnością sprawi, że klienci nabiorą do niego zaufania - przecież jest to osoba, która będzie mieć dostęp do prywatnych, rodzinnych informacji. Doradca w kilku zdaniach powinien opowiedzieć, jak wygląda procedura starania się o kredyt i wypunktować dokumenty, które będą niezbędne do otrzymania kredytu.
Lista pytań
Pierwsze spotkanie z doradcą finansowym to odpowiedni moment na zadawanie pytań. Nie należy przejmować się, jeśli pytanie wydaje się klientowi niepoważne. Zadaniem doradcy jest rozwianie wszelkich wątpliwości przyszłych kredytobiorców. Na pewno warto zapytać, czy doradca planuje długofalową karierę w branży finansowej. Na podstawie odpowiedzi można wywnioskować, czy piastowane stanowisko jest tylko przelotnym dziełem przypadku, czy też dobrze zaplanowaną ścieżką kariery. Niezwykle istotne jest pytanie o wyliczenie zdolności kredytowej. Doświadczony doradca potrafi sprawnie wyliczyć możliwości finansowe w obecności swoich klientów, przedstawiając wstępną ofertę w kilku bankach.
Jakie dokumenty na pierwsze spotkanie?
Aby doradca finansowy mógł skutecznie wykonać swoją pracę już na pierwszym spotkaniu, warto zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty. Do najważniejszych należą: umowa o pracę (lub umowa zlecenie), dowód osobisty, wyciąg bankowy potwierdzający wynagrodzenie, numer księgi wieczystej kupowanej nieruchomości, ustna deklaracja o wkładzie własnym. Na tej podstawie doradca będzie w stanie wyliczyć szacunkową zdolność kredytową. Nie zabraknie również pytań z jego strony o długość okresu kredytowania, wysokości wkładu własnego, liczbę osób w gospodarstwie domowym, preferowany rodzaj rat, a także wiek kredytobiorców.
Wiele osób stresuje się przed całą procedurą ubiegania się o kredyt. Jest to wieloletnie zobowiązanie, które może napawać strachem. Mając u boku doświadczonego doradcę kredytowego, cały proces przebiegnie bez powikłań. Współpraca zazwyczaj trwa kilka tygodni – jest to minimalny czas potrzebny do wydania pozytywnej decyzji z banku oraz uruchomienia kredytu.
Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradca finansowy Chojnice.