Jakie studia wybrać?

Wiadomo, że studia dają szanse na znalezienie dobrej pracy w konkretnej branży. Dlatego niezwykle istotny jest ich wybór i decyzja o typie studiów nie powinna być podejmowana pochopnie. Warto na początku zapoznać się z tym jakie możliwości dają poszczególne kierunki.

Mówiąc o studiach, najczęściej dzielimy je na ścisłe i humanistyczne. Zwykle się to sprawdza, jednak są takie kierunki gdzie tak naprawdę ciężko przyporządkować je do jednej z tych kategorii. Obecnie można znaleźć takie kierunki, na których wykładane są przedmioty humanistyczne bądź bardziej ścisłe. Na przykład graficy powinni posiadać cechy umysłu ścisłego, jak i artystyczną duszę. Architekci to osoby z zacięciem technicznym, jak i rozbudowaną wyobraźnią.

Podział studiów

Studia dzieli się na:

  1. Typ
  • Studia I stopnia i studia jednolite. Zaliczamy do nich studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie jednolite.
  • Studia II stopnia, czyli studia magisterskie.
  • Studia podyplomowe.
  1. Tryb
  • Studia stacjonarne.
  • Studia online.
  • Studia niestacjonarne.

Jakie studia wybrać?

Kierunek studiów dla Ciebie

Wybór kierunku często sprawia sporo problemów, między innymi dlatego, że wiele kierunków uległo podziałowi na mniejsze dziedziny. Kiedyś samo ukończenie studiów praktycznie zapewniało dobrą pracę. Obecnie czasy się zmieniły i już nie jest tak łatwo. Teraz rynek jest przepełniony magistrami i inżynierami, a konkurencja jest naprawdę ogromna. W zasadzie teraz samo ukończenie studiów bardzo często nie jest dużym wyczynem i nie znaczy tyle, co kilkanaście lat temu.

Wybierając studia, należy przede wszystkim pomyśleć o przyszłości i pracy, która sprawi przyjemność. Na samym początku warto zacząć od wyboru właściwych przedmiotów na maturze. To właśnie w liceum podejmujemy pierwsze decyzje o przyszłości. Warto spróbować zdefiniować co chcesz robić i gdzie pracować, ponieważ pozwoli to określić swoją drogę. Dobrym pomysłem jest również stworzenie listy uczelni i kierunków, które zaoferują najlepsze warunki do rozwoju w wybranej dziedzinie. Na koniec najlepszym sposobem jest analiza porównawcza, która wyeliminuje najmniej atrakcyjne opcje.