Suplementacja w ciąży i okresie laktacji

Ciąża i okres karmienia piersią to szczególny czas dla mamy i jej maleństwa. Jest to również nie lada wyzwanie dla organizmu kobiety. Musi przecież dostarczać niezbędnych substancji nie tylko sobie, ale również dziecku. To, dlatego dbałość o siebie i odpowiednia dieta są w tych okresach szczególnie ważne - przysłużą się i mamie, i szkrabowi. 
Bardzo pomocna będzie odpowiednia suplementacja. Kluczowe składniki jakie powinny wchodzić w skład suplementacji to kwas foliowy, kwasy DHA, żelazo, jod oraz witamina D. Kompozycję tych składników zawierają niektóre suplementy diety np. Pregna Plus.

Rola suplementacji w ciąży i okresie karmienia piersią

Suplementacja w ciąży i okresie laktacji

W czasie ciąży i później, w okresie karmienia piersią mamy do czynienia ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, witaminy i minerały.  Rozwijający się płód powinien wszelkie niezbędne składniki otrzymywać z krwią matki, a noworodek wraz z jej mlekiem. Sama dbałość o zdrowe odżywianie może okazać się niewystarczająca, dlatego należy sięgnąć po odpowiednie suplementy. Dobrze jest wybrać spośród preparatów rekomendowanych przez PTPiG (Polskie Towarzystwo Położników i Ginekologów), które zawierają kompozycję najlepszej jakości składników o dobrej przyswajalności.  Jednym z suplementów posiadających taką rekomendację, jest wspomniany już w tym artykule preparat Pregna Plus, w postaci małych, łatwych do połknięcia kapsułek. 

Suplementacja kwasu DHA w trakcie ciąży i okresie karmienia

Bardzo dużo mówi się o konieczności suplementacji kwasów DHA. Otóż ich naturalnym źródłem są tłuste ryby morskie, owoce morza oraz algi, a jak wiadomo, spożycie tych produktów w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Kwasy te odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, jego mózgu jak i rozwój siatkówki oczu. Jako, iż układ nerwowy u płodu zaczyna rozwijać się wcześniej, zalecane jest jak najwcześniejsze wdrożenie suplementacji(nawet jeszcze na etapie przygotowywań do zajścia w ciążę), i stałe jej kontynuowanie, aż po czas zakończenia karmienia piersią.

To nie jedyne przesłanki co do konieczności suplementacji kwasów DHA. Minimalizuje on także ryzyko przedwczesnego porodu oraz reguluje działanie neuroprzekaźników dzięki czemu jest pomocny w walce z wahaniem nastrojów jaki i depresją poporodową.

Tym, co może przeszkadzać niektórym mamom w tym składniku, to specyficzny, rybny zapach. W preparacie Pregna Plus został on zminimalizowany za sprawą wieloetapowego procesu oczyszczania metodą PureMax. 

Ciąża i okres laktacji - jakie suplementy diety wybrać?

Rynek suplementów wypełniony jest po brzegi preparatami różnego rodzaju, jednak należy zachować ostrożność w wyborze. Warto sięgać po preparaty sprawdzonych producentów, zalecane przez PTPiG oraz posiadające stosowne atesty i certyfikaty (np. certyfikat GMP świadczący o tym, że wszelkie procedury produkcyjne, warunki przechowywania komponentów oraz gotowych produktów, jak też higiena są podlegają ścisłej kontroli i spełniają restrykcyjne normy jakościowe.