Dekoracja domu na Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym i szczególnym okresem w ciągu roku. To czas, gdy z szuflad i kredensów wyciągane są świąteczne zastawy stołowe, choinki, stroiki i bożonarodzeniowe ozdoby. To właśnie one odgrywają znaczącą rolę w budowaniu świątecznej atmosfery. Jak zatem udekorować dom na nadchodzące święta?

Bez choinki ani rusz

Najważniejszą ozdobą świąteczną jest niezmiennie choinka. To tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenia, sięgająca swych początków końca XVIII wieku. W Polsce Święta Bożego Narodzenia kojarzą się większości właśnie z choinką. Zgodnie z tradycją powinno się ją ubierać w Wigilię, jednak od lat zauważa się trend strojenia choinki znacznie wcześniej. Na rynku występuje ogromny wybór choinek, od tych żywych po sztuczne, występujące w różnych kolorach.

Lampki budują nastrój świąteczny

Boże Narodzenie to czas, gdy w domach i wokół nich rozbłyska blask lampek czy tradycyjnych świec. To właśnie one ocieplają nasze domy podczas zimowych wieczorów. Delikatne światło buduje nastrój, ciepłą i przytulną atmosferę. Oprócz klasycznych lampek doskonale sprawdzają się lampiony, szklane świeczniki, a nawet zapachowe świece.

Dekoracja domu na Święta Bożego Narodzenia

Dekoracja świątecznego stołu

Stół jest miejscem, skupiającym bliskich w trakcie świąt, na którym królują polskie specjały takie jak karp, ryba w galarecie, barszcz z uszkami czy tradycyjny makowiec. Tym wytwornym potrawom musi towarzyszyć odpowiednie przyozdobienie. Nie może na nim zabraknąć świątecznego nakrycia, odświętnego obrusu, eleganckich podkładek, kompletu talerzy, sztućców, szklanek, filiżanek oraz kieliszków.

W dekoracji stołu najlepiej postawić na odcienie ecru, zieleni, czerwieni, granatu, złota, a nawet czerni. W tradycyjnych domach nie sposób przeoczyć białej zastawy. Nastrój wprowadzą odpowiednie świeczniki, stroiki czy figurki dekoracyjne. Świąteczne kompozycje mogą zawierać świece, tasiemki czy bombki choinkowe.

Świąteczne dodatki

W budowaniu świątecznego klimatu pozwalają drobne dodatki takie jak świąteczne kubki, zimowe koce, poduszki oraz liczne figurki nawiązujące do zimy i Bożego Narodzenia.