Budowa domu systemem gospodarczym i zleconym
Inwestycja w postaci budowy nowego domu to trudna decyzja. Jedną z najważniejszych kwestii jest to, jaki system wybrać – gospodarczy, czy zlecony. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, jak najbardziej warto je poznać.
Charakterystyka obu systemów
Gospodarczy system budowy zakłada dużą samodzielność inwestora w zakresie planowania wszystkich etapów. Od początku do końca sam zajmuje się zakupem materiałów budowlanych, wykonuje również niektóre prace. Oczywiście do tych niezbędnych wynajmuje profesjonalne ekipy. Przeciwieństwem jest właśnie system zlecony, w którym wszystko powierza się firmom zewnętrznym. W pierwszym przypadku inwestor samodzielnie musi również zadbać o wszystkie formalności, aby móc rozpocząć budowę. W ich zakres wchodzą między innymi zakup działki, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń, zadbanie o należyte wykonanie wszystkich przyłączy. Co za tym idzie, potrzebne jest bardzo dużo wolnego czasu. Na to niewiele osób może sobie pozwolić, choćby ze względu na wiele zawodowych obowiązków. W drugiej sytuacji ciężar opisany powyżej jest zdejmowany z barków inwestora. Wynajęta firma robi to wszystko w ramach podpisanej umowy.
Koszty ponoszone w systemach budowy
Bardzo ważną kwestią są zawsze koszty, w przypadku systemu gospodarczego różnica widoczna jest na przykład w stawkach VAT wszelkich materiałów. Prywatny inwestor opłaca podatek w wysokości 23%, natomiast oferujące swoje usługi firmy budowlane 8%. Kolejnym aspektem jest zajmowanie się wykończeniem wnętrz, czyli układaniem płytek, przyklejaniem glazury, malowaniem ścian. Chcąc podjąć się systemu gospodarczego potrzebne są umiejętności i znajomość przepisów prawnych. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze zadbanie o rozpoczynanie prac przez poszczególne ekipy, o ile w ogóle mają one wolne terminy w najbliższym czasie. O tym problemie nie ma mowy w przypadku wybory systemu zleconego. Różnice dotyczą także czasu trwania budowy – system gospodarczy zajmuje znacznie więcej czasu. Za to prawidłowe podejście do jego przeprowadzenia może wygenerować oszczędności, ale kosztem mnóstwa wolnego czasu.