Rekonwalescencja po artroskopii kolana

Po znacznej większości urazów niezbędne jest poddanie się rekonwalescencji. Podczas niej dana osoba zajmuje się powrotem do zdrowia. W tym czasie często odbywa się dany zabieg, a po nim rehabilitacja. Ponadto wskazany jest odpoczynek i czasami przyjmowanie dedykowanych leków.

Rekonwalescencja po artroskopii kolana

Artroskopia – co to za zabieg?

Artroskopia jest mało inwazyjnym zabiegiem leczącym ból kolana. W miejscu zmienionym chorobowo wykonuje się kilka nacięć, których średnica nie przekracza czterech milimetrów. Za ich pośrednictwem wprowadza się do stawu narzędzie, które diagnozuje stan kolana. Na szczęście dla pacjenta, rekonwalescencja nie zajmuje dużo czasu. Rzadko powstają powikłania, dlatego powrót do normalnego funkcjonowania i codziennych obowiązków. Bezpieczeństwo zabiegu artroskopii jest naprawdę duże, nie zostają po nim właściwie żadne blizny. Całość odbywa się po znieczuleniu miejscowym, w sporadycznych przypadkach ogólnym. Proces, w którym pacjent ma wrócić do całkowitej sprawności powinien być odpowiednio nadzorowany. Zajmują się tym lekarz prowadzący i fizjoterapeuta.

Okres rekonwalescencji po artroskopii kolana

Pacjent może opuścić szpital około jednej doby po zabiegu. W pierwszych godzinach należy jak najmniej obciążać uszkodzony staw kolanowy. Pomagają w tym kule łokciowe, dzięki którym łatwiej poruszać się z uniesioną nogą. Odpoczynek również powinien wyglądać w podobnej pozycji. Przydatne okazują się także zimne okłady na operowane wcześniej miejsce. W sytuacji, gdy pojawia się uporczywy ból, można przyjąć podstawowe leki przeciwbólowe. Jednak nie nadużywać ich. Wśród ćwiczeń, które polecane są pacjentom znajduje się na przykład unoszenie wyprostowanej kończyny. Koniecznie w pozycji leżącej. Regularne wykonywanie takich aktywności przyniesie rezultaty, cały mięsień czworogłowy z pewnością się wzmocni. Pełna sprawność powinna wrócić po około sześciu tygodniach, ale już znacznie wcześniej można wykonywać pracę siedzącą. Wszelkie obowiązkowe wytyczne przekazuje pacjentowi lekarz, w oparciu o wiele czynników.