Sztuka organizacji każdego dnia
Wielu ludzi otwarcie przyznaje, że ma problem z organizacją własnego czasu. Prowadzi to do tego, że ma się wrażenie posiadania niewystarczających sił na sprostanie codzienności. Warto wypracować nawyki, które zmienią podejście do każdego dnia. Zamiast marnotrawić czas, trzeba go wykorzystać na tyle, na ile jest to możliwe.
Przydatne nawyki
Jednym z dobrych nawyków jest dbanie o kondycję. Nie wtedy, kiedy nam się przypomni, ale regularnie – co najmniej dwa razy w tygodniu. W tym celu można wybrać zwykły jogging, wizytę na siłowni, czy kilka ćwiczeń rozciągających. Zdrowe rozpoczynanie każdego dnia pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne, poprawia krążenie krwi i poprawia nastrój. Na koniec trudnego i męczącego dnia zażywa się kąpieli lub bierze prysznic. Jest to idealny moment na rozmyślania o celach, osiągnięciach i zamiarach. Powinien to być czas, kiedy każdy przebywa sam na sam ze swoimi myślami. Niektórym może wydać się to banalne, ale ułożenie planu na cały tydzień z góry pomaga w organizacji. Trudniej wówczas przeoczyć ważny moment, spotkanie, czy priorytety.
Wszystkie ograniczenia są w głowie
Niekiedy sami stwarzamy sobie problemy w głowie. Dostrzeganie przeszkód tam, gdzie ich tak naprawdę nie ma może skutecznie obniżać poziom nastroju. Powinno się zatem dążyć do maksymalnego wyciszenia i oddalenia negatywnych myśli. Pomocny okazuje się na przykład niepozorny rytuał picia herbaty każdego popołudnia. Ten brytyjski zwyczaj pozwoli na szybką regenerację sił, czasami stwarza idealną okazję do rozmowy z bliskimi. Przerwy od wykonywania obowiązków są potrzebne. W ich trakcie wskazane jest na przykład czytanie książek, czasopism, zwłaszcza, że poziom czytelnictwa jest od kilku lat bardzo niski. Wystarczy poświęcić na to kilkanaście minut dziennie, aby trend zaczął się zmieniać na lepsze. Warto planować sobie również wolne wieczory, ponieważ moce przerobowe są znacznie zmniejszone o tej porze. Praca zazwyczaj nie idzie tak, jak powinna, dlatego bez sensu się do niej zmuszać.