Czego nie kupować w ramach prezentu?

Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko obmyślanie wigilijnego menu, sprzątanie całego domu, ale również zaplanowanie zakupu prezentów dla wszystkich najbliższych. Sprawia to najwięcej trudności, nawet wówczas, gdy gust konkretnej osoby jest nam doskonale znany. Obok prezentów polecanych znajdują się również takie, których wręczenie jest dużym nietaktem – jak więc uniknąć niezręcznej sytuacji?

Czego nie kupować w ramach prezentu?

Jak uniknąć zakupu nietrafionego prezentu?

Prezenty powinny cieszyć każdego, wiele osób wychodzi z założenia, że najlepszymi rozwiązaniami są te jak najbardziej proste i oczywiste. Nic bardziej mylnego! Najważniejszą zasadą w tematyce prezentów jest to, aby unikać zakupu rzeczy, których sami nie chcielibyśmy otrzymać. W czołówce nietrafionych prezentów świątecznych znajdują się…ubrania, zwłaszcza jeżeli nie znamy rozmiaru i gustu danej osoby. Sytuacja, w której podarowany element garderoby ląduje na dnie szafy jest niezręczna dla obu stron, ubranie powinno być bowiem przede wszystkim użyteczne. Warto więc zrezygnować z wszelkich tematycznych swetrów, spodni i koszul, a postawić na praktyczne rękawiczki lub szal – oczywiście w stonowanych, uniwersalnych kolorach.

Bielizna, kosmetyki oraz biżuteria jako prezent – tak, czy nie?

Na liście prezentów, z których lepiej zrezygnować znajdują się bielizna, kosmetyki i biżuteria – ta ostatnia sprawdzi się wyłącznie bardzo dobrej znajomości gustu osoby, której ma być sprezentowana. Upominki w postaci bielizny mogą wprowadzić niezręczność, zwłaszcza wtedy, gdy nie odbyła się żadna rozmowa sugerująca przyzwolenie na taki podarunek. Całkowitym nietaktem byłby prezent w takiej postaci w niewłaściwym rozmiarze – porażka to wówczas bardzo delikatne określenie. Niezręczność może pojawić się również w przypadku prezentów z działu kosmetyków, może być to odebrane jako chęć zasugerowania problemów z utrzymywaniem higieny, nie warto więc podejmować zbędnego ryzyka. Zastępczym prezentem może być zatem portfel skórzany – jest to stylowy dodatek.