Co można zwiedzić w Wałbrzychu?

Wałbrzych jest niepozornym miastem, które najczęściej kojarzyć się może ze Złotym Pociągiem. Zwykle miejscowość ta nie zachęcała turystów jakimiś specjalnymi atrakcjami. Jest to błędne przekonanie, wynikające z nieznajomości tego miejsca. Wymaga lepszego poznania i poświęcenia czasu. Co szczególnie wyróżnia to miasto i warte jest w nim zobaczenia?

Urokliwe Stare Miasto

W latach dziewięćdziesiątych miasto przeżyło dość poważny kryzys, który był wywołany zamknięciem kopalń węgla. To właśnie one były siłą napędową dla gospodarki tego miasta. Od kilku lat na szczęście Wałbrzych przeżywa swój renesans, który wynika z intensywnej modernizacji miasta. Ponadto po wojnie jako jedyne z niewielu miast nie ucierpiały tak bardzo, więc większość centrum została w nienaruszonym stanie. Stare Miasto słynie ze swych pięknych kamienic, urokliwych uliczek oraz klimatycznego Rynku wraz z Ratuszem.

Co można zwiedzić w Wałbrzychu?

Park Sobieskiego

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem jest Park Sobieskiego. W środku parku znajduje się schronisko Harcówka. Widoki z Parku ukazują położenie całego miasta oraz podkreślają niezwykłą roślinność jaka w nim występuje. Słynie on z kilku punktów widokowych. Z Parku można dojść pod sam stary stadion na Nowym Mieście.

Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”

Ważnym punktem na mapie Wałbrzycha jest „Stara Kopalnia” czyli Centrum Nauki i Sztuki. Mieści się ono w 17 budynkach, które należały niegdyś do starej kopalni węgla kamiennego „Julia”. Turyści pod przewodnictwem górnika poznają specyfikę tego miejsca i zwiedzają podziemia tej kopalni. W ofercie Centrum znajdują się różne wystawy, warsztaty oraz nocne zwiedzanie, które pozwala wcielić się w postać górnika. By poczuć klimat tego miejsca można się zdecydować na nocleg w nim oraz odwiedzić kopalnianą kawiarnię.

Ponadto na terenie kopalni działa Kino Open Air, gdzie w sezonie od maja do września co tydzień mają miejsce pokazy filmy, które ogląda się na przygotowanych leżakach czy prosto z samochodu. Bilet na tego typu atrakcję kosztuje 10 zł za leżak, a 20 zł za samochód.