Palce młoteczkowate - co to jest i jak leczyć?

Wszelkie schorzenia stóp należą do grupy dolegliwości, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Wszak to właśnie na stopach opiera się nasz cały ciężar ciała i to dzięki nim pokonujemy każdego dnia rozmaite dystanse. Jeżeli przy każdym kroku odczuwamy ból i dyskomfort to negatywnie wpłynie to na nasz humor i ogólnie: na jakość życia.

 Tuż za haluksami i płaskostopiem jedną z najczęściej występujących, bolesnych zmian chorobowych w obrębie stopy są palce młoteczkowate. Problemem tym powinien zająć się specjalista, np. ortopeda Kraków.

Palce młoteczkowate - czyli jakie?

Na czym polega deformacja młoteczkowata? Chodzi o zgięcie palca w stawie miedzypaliczkowym dalszym. Winien jest przykurcz jednego ze ścięgien zginaczy palca, tak zwanego zginacza długiego. W większości przypadków wada ta dotyczy drugiego palca u stopy, który to u sporej części ludzi jest  jest palcem najdłuższym. Nie jest to tylko problem estetyczny, ponieważ bardzo często skutkuje trudnością w doborze odpowiedniego obuwia. Wszelkie buty obcierają chorobowo zmieniony palec, powodują odciski i rany. Po pewnym czasie, na powierzchni palca na wysokości zagiętego stawu może pojawić się bolesna zmiana, tzw. modzel. Skutkuje to sporym dyskomfortem przy chodzeniu, który negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. Nie zwlekaj i koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Ortopeda Kraków doradzi co będzie najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

Palce młoteczkowate - co to jest i jak leczyć?

Palec młoteczkowaty - przyczyny powstawania

Jest to jedna z częściej występujących deformacji stóp. Co ją powoduje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem do jej powstawania przyczynia się wiele aspektów. Mogą być to urazy jak i zaburzenia nerwowomięśniowe. Kolejnymi czynnikami jest są noszenie zbyt małego obuwia, jak również częste chodzenie w butach na wysokim obcasie i o wąskich czubkach.  również obuwia na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami. Aby zminimalizować związany z tym schorzeniem dyskomfort, stworzono specjalne silikonowe ochraniacz  które chronią zmienione chorobowo miejsce przed nadmiernym uciskiem i otarciami, jak i podkładki które powodują mechaniczne wyprostowanie palca czyli ustawienie go w prawidłowej pozycji.

Jak leczyć palce młoteczkowate?

Stosowanie wyżej wspomnianych akcesoriów niestety nie rozwiązuje problemu na dobre. Często osoby których dotyczy problem skarżą się, że ortezy nie mieszczą się do bardziej dopasowanego obuwia. Zdarza się też, że zmiana postępuje i wtedy podkładki które umożliwiały bierne wyprostowanie palca nie przynosi już skutków. W takim przypadku sposób działania powinien doradzić ortopeda. Kraków jest miastem gdzie można znaleźć wielu wysokiej klasy specjalistów. 

Wysoce skuteczne jest leczenie operacyjne. Gdy interweniuje się w początkowych stadiach zmiany, zabieg polega na plastyce tkanek miękkich. Gdy schorzenie jest już bardziej zaawansowane, konieczna będzie ingerencja w tkankę kostną. Oczywiście, po operacji obowiązuje okres rekonwalescencji, jak i rehabilitacji, na szczęście powrót do zdrowia jest relatywnie szybki. Poszukaj specjalistów w tej dziedzinie i nie pozwól, aby ból stóp odebrał Ci radość życia.