Budujemy dom dla gołębi

W życiu trzeba mieć pasję, gdyż zajmując się tylko pracą i codziennymi obowiązkami, łatwo popaść w kiepski nastrój. Dodatkowe zainteresowania rozwijają i czynią życie ciekawszym oraz zdecydowanie barwniejszym. Dziś poruszymy temat coraz popularniejszego hobby, jakim jest hodowla gołębi.

 

Gołąb pocztowy, bo o nim i jego hodowli będzie mowa, znalazł się blisko człowieka dzięki niezwykłym zdolnościom. Nawet z odległości wielu setek kilometrów gołąb potrafi znaleźć drogę do swojego gołębnika co wielu ludziom wydaje się absolutnie niezwykłe. Dlatego też nie brakuje dzisiaj miłośników tych zwierząt, którzy decydują się na ich hodowlę.



Niezbędne produkty dla gołębi

Hodowcy mają do dyspozycji rozmaite produkty dla gołębi, oferowane przez specjalistyczne sklepy. Dziś są to głównie sklepy internetowe. Ten sposób dokonywania zakupów zagościł na stałe w naszej rzeczywistości i mało kto nie korzysta z niego z zadowoleniem. Zakupy internetowe są wygodne ze względu na duży wybór produktów, niskie ceny, a przede wszystkim ogromną wygodę. Sklepy internetowe oferują nieprzebrane ilości produktów dla gołębi, przez co hodowcy nie mają żadnego problemu, aby znaleźć odpowiedni asortyment. Produkty dla gołębi to także elementy konstrukcyjne i wyposażenie gołębnika. Chcąc cieszyć się pięknymi lotami ptaków, trzeba bowiem skonstruować gołębnik.



Od czego zacząć?

Miejsc na wybudowanie gołębnika zwykle jest sporo. Dobrym lokum jest poddasze albo garaż o płaskim dachu, który też spełnia warunki dobrej lokalizacji. W ogrodzie można postawić gołębnik wolnostojący. Chcąc zapewnić gołębiom spokój, budkę dla ptaków należy osadzić na palu z gładkiego drewna lub żelaza, tak aby drapieżniki nie miały dostępu do gniazd, szczególnie podczas lęgu.



Gołębnik Wolnostojący

W przypadku gołębnika wolnostojącego najlepsza będzie lekka konstrukcja szkieletowa. Tego typu gołębnik łatwo zabezpieczyć ociepleniem na czas zimy. Wewnątrz, przestrzeń gołębnika należy podzielić na dwie strefy. W jednej przebywać będą samiczki, a w drugiej samce. Przyda się też jakieś pomieszczenie gospodarcze. W wypadku gołębnika na słupie trzeba je zorganizować oddzielnie. Pomieszczenie to można przeznaczyć na przechowywanie narzędzi i paszy.



Wewnątrz gołębnika na czas rozrodu należy zamontować przegrody na gniazda. Poza niezbędnymi miejscami do gniazdowania trzeba zapewnić gołębiom możliwość wygodnego przysiadania przed wylotem i przed wejściem na powrót do gołębnika. Specjalne siodełka mogą być umieszczone tuż pod wejściem do wnętrza. Wejść powinno być kilka – to zapewnia lepszą wentylację wnętrza. Jeśli w ścianach mają być wprawione okna z szybami, należy zapewnić wentylację w inny sposób. Na przykład jako ażurowe elementy części ścian i podłogi.



Dach pokrywający gołębnik wolnostojący może mieć dowolny kształt. Wszystko zależy od umiejętności ciesielskich i dekarskich wykonawcy. Ważne, żeby dach chronił szczelnie przed słońcem i deszczem.



Gołębnik na poddaszu

Niewykorzystane części poddasza, szczególnie pod spadzistymi dachami, są idealne na gołębniki stacjonarne. Podstawowe założenia konstrukcyjne są takie same jak przy każdym innym projekcie. W ramach adaptacji tej części domu na dom dla ptaków, należy tylko zapewnić sobie swobodny dostęp do przestrzeni pod dachem, choćby w celu usuwania odchodów ptasich, których stado gołębi produkuje dość dużo.



Budujemy dom dla gołębi