Zmiany w stawce VAT - gdzie spadnie, a gdzie wzrośnie?
Zmiany w świecie finansów, o których jest głośno w ostatnim czasie, nie są związane jedynie z podnoszeniem olać i emerytur. Wiele się dzieje również, jeżeli chodzi o stawki VAT. W niektórych przypadkach będzie on nieco wyższy, a w innych znacznie spadnie. O czym warto pamiętać i na co się przygotować? Poniżej lista produktów, które będą nieco droższe, ale także tych, za które zapłaci się znacznie mniej już w przyszłym roku.
Tanie czytanie
Miłośnicy czytelnictwa z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że stawka VAT na prasę elektroniczną oraz E-booki znacznie spadnie. Różnica będzie zauważalna, ponieważ VAT zmieni się z 23 na 5 procent. Takie działanie jest bardzo korzystne dla wzrostu czytelnictwa i ogólnego rozwoju polskiego społeczeństwa. Ponadto jest to krok w kierunku większych i bardziej rozbudowanych rewolucji, które mają mieć miejsce wiosną przyszłego roku.
Zadowoleni rodzice
500 plus to nie jedyna niespodzianka, z jakiej mogą cieszyć się rodzice. W nadchodzącym roku mogą oni zauważyć znacznie niższe ceny artykułów dziecięcych. Będzie to zasługa niższego podatku na ubranka, pieluchy, foteliki czy smoczki. VAT spadnie dość zauważalnie, bo zamiast 23% będzie trzeba oddać państwu jedynie 8%. Kolejne obniżki będą dotyczyły artykułów higienicznych, ale także smakosze będą zaspokojeni. Cena przypraw, takich jak papryka słodka czy pieprz pójdzie w dół, a wraz z nią potanieją owoce cytrusowe.
Ceny będą też rosły
Nie w każdym wypadku można liczyć na spadki. Klienci muszą przygotować się na zmiany VATu, które mocniej nadszarpną kieszeń. Podejrzewa się, że więcej trzeba będzie zapłacić za lód w kostkach, który często jest używany na imprezach, ale także za typowe przyprawy kuchni indyjskiej. Krewetki i inne owoce morza już mają niemałą cenę, ale ich miłośnicy muszą przygotować się na jej znaczny wzrost. Stawka na te smakołyki wzrośnie aż do 23%, a wcześniej wynosiła jedynie 5. Spowoduje to dość duże wzrosty cen, trzeba przygotować się, że mogą one różnic się nawet o kilkanaście złotych na kilogramie.