Wybieramy materac do łóżka

Niełatwo jest wybrać materac do łóżka. W sypialni człowiek spędza średnio jedną trzecią swojego życia, a jakość snu determinuje samopoczucie za dnia i umiejętność funkcjonowania od świtu do nocy. Odpowiedni materac powinien zapewnić komfort i najwyższą jakość snu pod każdym względem. Oto charakterystyka poszczególnych materacy.

Podział

Oferta materacy jest niezwykle szeroka. Konsumenci mają do wyboru materace piankowe, lateksowe oraz sprężynowe. Nierzadko poszczególne rodzaje łączone są w jeden model materaca, umożliwiając korzystanie z wybranej strony w zależności od preferencji. Materace posiadają różny rodzaj wypełnienia: może to być wkład kokosowy, łuska gryczana, trawa morska czy końskie włosie. To właśnie rodzaj wypełnienia decyduje o tym, czy materac jest twardy, średnio twardy czy miękki.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że twardość materaca powinna być dostosowana do wagi osób na nim śpiących. Im większa masa użytkownika, tym bardziej twardy materac powinien on zakupić.

Materace lateksowe

Od dawna niepodzielnie królują na rynku jako najwygodniejsze i zapewniające najzdrowszy sen. Do niedawna kojarzono je z wygodą i bogactwem. Materace lateksowe dopasowują się do kształtu i nacisku ciała, stanowiąc doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Wykonane są z syntetycznego lateksu oraz mleczka kauczukowego, co zapewnia elastyczność – po wstaniu z łóżka materac wraca do swojego pierwotnego kształtu. Lateks jest przeciwgrzybiczny i wykazuje działanie antybakteryjne. Z tego właśnie powodu poleca się je w szczególności alergikom, których zmorą są roztocza.

Wybieramy materac do łóżka

Materace piankowe

Obecnie produkowane materace piankowe znacznie różnią się od tych, które proponowano jeszcze kilka lat temu. Współcześnie stosowane technologie sprawiły, że materace tego typu są przewiewne, wykonane z ekologicznych surowców, gwarantujących termoelastyczność. Nowoczesne materace piankowe są niezwykle lekkie i sprężyste. Przewrócenie go na drugą stronę nie wymaga wielkiego wysiłku. Materace znakomicie podpierają kręgosłup. Zastosowane materiały gwarantują wieloletnie użytkowanie bez śladów deformacji, zachowując niezwykle wysoką elastyczność. Wśród popularnych modeli są materace piankowe na bazie oleju rycynowego, które są w stanie reagować na zmiany temperatury podczas nacisku. Równie zachwalane są materace na bazie olejku lawendowego, które są odporne na wilgoć i cechują się wysoką przewiewnością.

Materace sprężynowe

Materace bonellowe posiadają system sprężyn, które mocno uginają się pod ciężarem przebywającej na nim osoby. Tego rodzaju materace świetnie sprawdzają się, gdy użytkuje je nie więcej niż jedna osoba. Materace sprężynowe charakteryzują się tym, że są bardzo lekkie i przewiewne. Posłużą przez wiele lat, a przy tym zapłacimy za nie niezbyt wygórowaną kwotę.

Wybór materaca nie należy do najłatwiejszych decyzji. Niektóre mogą wymagać zainwestowania większej sumy pieniędzy, innym zaś trzeba zapewnić odpowiednio wytrzymały stelaż. Bez względu na dokonany wybór, dobrze dobrany i prawidłowo użytkowany materac posłuży na lata, gwarantując komfortowy sen.