Na czym polega fenomen gry Roblox?

Oto nastąpił niezwykle trudny czas dla rodziców, którzy niechętnie spoglądają na swoje pociechy spędzające długie godziny przed ekranem monitora. Uwagę przykuwa nieco archaiczna grafika gier, którą zafascynują się nawet najmłodsi użytkownicy wirtualnej sieci. Najpierw Minecraft, teraz Roblox - co sprawia, że tak trudno oderwać dzieci od ekranów? Czy tego typu gry są bezpieczne? Z czego wynika ich rosnąca popularność?

Czym jest Roblox

Świat pikseli, który całkowicie pochłonął dziecięcą uwagę, został stworzony w 2006 roku. Autorem gry jest David Baszucki, który stworzył pomysłową platformę w ramach projektu dla Roblox Corporation - firmy, dla której pracuje.

Roblox jest grą sieciową typu Massive Multiplayer Online, co oznacza, że czasie rzeczywistym gra w nią jednocześnie mnóstwo osób. Produkcja dedykowana jest dzieciom w wieku od 8 do 18 lat. Do tej pory w grze zarejestrowało się ponad 70 milionów użytkowników z całego świata, a liczba ta stale się powiększa. Gra jest całkowicie darmowa i łatwa w instalacji, można grać w nią zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach przenośnych typu smartfon czy tablet. Wystarczy jedynie założyć konto i ściągnąć launcher, by móc cieszyć się nieograniczoną rozrywką.

Przyjemne z pożytecznym

Podstawowym założeniem gry jest tworzenie własnych światów, scenariuszów i bohaterów. To twórca danego świata ustala zasady w nim panujące oraz cel gry. Użytkownik ma do wyboru pełen arsenał akcesoriów, z których może tworzyć pomysłowe scenerie i bohaterów. Tylko od jego wyobraźni zależy, co w efekcie działań powstanie na platformie.

Roblox to gra, która w twórczy sposób rozwija dziecięcą wyobraźnię, jednocześnie ucząc w przystępny sposób podstaw programowania i gospodarowania przestrzennego. Dzieci mają możliwość tworzenia scenariuszy wydarzeń, co z kolei uczy planowania, wpływając na rozwój umiejętności taktycznych. Gra oparta jest na interakcjach z innymi użytkownikami, dzięki którym dziecko nabiera również umiejętności społecznych.

Na czym polega fenomen gry Roblox?

Wirtualna waluta

Walutą w grze są robuxy. Posiadanie ich umożliwia zakup unikalnych przedmiotów, których nie można nabyć poprzez granie w tradycyjny sposób. Robuxy kupuje się za prawdziwe pieniądze, choć posiadanie wirtualnych monet w żaden sposób nie utrudnia grania. Istnieje kilka możliwości na otrzymanie robux za darmo. Korzystną opcją jest granie w gry znajdujące się w serwisie gamehag.com. Tam z kolei, w zamian za udział w emocjonujących wirtualnych rozgrywkach, można zdobywać Kamienie Dusz, które po uzbieraniu można bez problemu wymienić na określoną liczbę robuxów. Istnieje też tradycyjna forma zapłaty i kupno pakietu robuxów za prawdziwe pieniądze, lecz proponowana wyżej opcja z pewnością będzie stanowić lepsze źródło rozrywki.

Należy z ostrożnością podchodzić do wszelkich serwisów, namawiających na wysłanie smsa czy wypełnienie ankiety, w której wymagane jest podanie danych osobowych. Tego typu sztuczki często stosowane są w celu wyłudzenia pieniędzy lub danych personalnych, a użytkownik zamiast obiecanych robuxów spotka się jedynie z rozczarowaniem.