Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim

W ostatnich czasach na popularności zyskuje urządzanie wnętrz w stylu skandynawski. W Polsce styl ten przypadł do gustu naprawdę wielu osobą. Wnętrza urządzone w zgodnie z tą modą są jasne, przestronne, funkcjonalne oraz wygodne. Liczne tkaniny oraz piękne drewniane dekoracje doskonale ocieplają sterylność białych ścian i mebli. W skandynawskich wnętrzach nie może zabraknąć praktycznych rozwiązań, które mają przede wszystkim ułatwiać domownikom życie.

Cechy stylu skandynawskiego.

Styl skandynawskich charakteryzuje się przede wszystkim prostą formą. Krajom położonym na dalekiej północy doskwiera niedobór naturalnego światła, dlatego pomieszczenia zazwyczaj malowane są na jasne kolory, wśród których dominującym jest biel. Popularne są także odcienie beżu i szarości. Natomiast żywsze kolory możemy odnaleźć wyłącznie w dodatkach. W skandynawskich wnętrzach zobaczymy między innymi ergonomiczne meble, które mają zapewnić użytkownikom komfort użytkowania. Będą to wygodne i odpowiednio wyprofilowane: sofy, fotele i krzesła. W stylu tym cenione są zwłaszcza naturalne materiały, szczególnie drewno. Tkaniny, z których wykonane są narzuty, poduszki czy obrusy to przede wszystkim: bawełna i len. W wystroju popularne są także motywy botaniczne, które przedstawione są w uproszczonej, geometrycznej formie. Często spotyka się także dekoracje w formie cytatów czy sentencji.

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim

Nurty stylu skandynawskiego.

                Można wyróżnić dwa główne nurty stylu skandynawskiego: tradycyjny i nowoczesny. Tradycyjny charakteryzuje się głównie takimi elementami jak: folkowe motywy w dekoracjach, frezowane i ramkowe fronty czy też przecierane lub bielone meble. Tradycyjny styl skandynawski to miłe i przytulne wnętrza, natomiast nowoczesny styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm. Zgodnie z nurtem nowoczesnym meble powinny być proste z gładkimi, błyszczącymi bądź matowymi frontami. Popularne są tu zwłaszcza takie elementy jak: szafki w wersji bezuchwytowej oraz industrialne dodatki wykonane ze szkła bądź metalu.