Ocieplenie dachu i poddasza – jak to zrobić dobrze?

Termoizolacja dachów i poddaszy jest jednym z niezwykle ważnych czynników, które znacząco wpływają na komfort i ekonomię użytkowania domu. Każdy budynek mieszkalny, nawet z poddaszem nieużytkowym, musi mieć odpowiednią termoizolację dachu lub stropu. Jak wiadomo, ciepłe powietrze jest lżejsze niż zimne i w naturalny sposób przemieszcza się do góry. Jeśli nasz dach będzie nieocieplony, skażemy się na nieuniknione straty ciepła, co znacznie podniesie koszty ogrzewania całego domu.

Samo ocieplenie musi być jednak wykonane w odpowiedniej technologii i przy użyciu dobrych materiałów izolacyjnych, takich jak powszechnie stosowane wełny szklane czy wełny skalne. Tylko tak można zapobiec powstawaniu mostków termicznych, które są niczym innym jak niewidzialnymi gołym okiem lukami, przez które wycieka ciepłe powietrze. To jak wyglądają takie mostki, doskonale widać w kamerach termowizyjnych.

Montaż wełny lub wdmuchiwanie ocieplenia

O mostki termiczne bardzo łatwo w przypadku skomplikowanych dachów z wieloma skosami, lukarnami i jaskółkami. Ocieplanie tego typu dachów powinno być zatem przeprowadzane przez profesjonalne firmy, które oferują np. wdmuchiwanie materiału izolacyjnego do trudno dostępnych miejsc. Standardowo wełnę szklaną czy wełnę skalną montuje się pomiędzy krokwiami i na specjalnych stelażach. Czasami jednak w bardzo trudno dostępne miejsca można wdmuchać materiał izolacyjny, za pomocą specjalnych maszyn.

Wdmuchiwanie ocieplenia pozwala także na ocieplenie istniejących już podłóg czy uzupełnienie warstwy izolacji w miejscu, gdzie już są zamontowane ściany i sufity z płyt gipsowych. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wywiercić kilka otworów i wsadzić do nich dyszę nadmuchową, która skutecznie załata luki termiczne. Na stronie https://ocieplenie-domu.com.pl/czym-ocieplic-poddasze-i-dach dowiesz się, co oferują profesjonalne firmy w zakresie wdmuchiwania ocieplenia.

Ocieplenie dachu i poddasza – jak to zrobić dobrze?

Ocieplenie dachu i poddasza – sposób na oszczędny dom!

W czasach, kiedy ogrzewanie węglem i drewnem staje się nie tylko mniej popularne, ale coraz częściej po prostu zakazane. I zachodzi konieczność ogrzewania prądem lub gazem, które do tanich nie należą. Warto budować domy ekonomiczne, wyposażone w odpowiednią termoizolacją. Tylko w taki sposób możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu. Likwidacja strat ciepła to mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu. Rocznie w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.