Łóżeczko dla noworodka i akcesoria

Łóżeczko dla noworodka powinno posiadać rozmiar 120x60 lub 140x70 cm oraz być wyposażone w zabezpieczające drewniane szczebelki. W jego wnętrzu powinien znaleźć się twardy materac, który zapewni dziecku zdrowy i spokojny sen. Jakie powinno być łóżeczko odpowiednie dla noworodka i jakie dodatkowe akcesoria możemy w nim umieścić?

Łóżeczko dla noworodka – konstrukcja i materac

Łóżeczko dla noworodka powinno być wykonane z dobrej jakości drewna oraz wykończone za pomocą atestowanych farb i lakierów. Jego wyposażenie w pionowe szczebelki zapewni dziecku bezpieczny sen oraz umożliwi mu podejmowanie pierwszych prób siadania i stawania.

Materac do łóżeczka musi być na tyle twardy, aby zapewnić kręgosłupowi dziecka stabilne oparcie. Jego wypełnienie powinny stanowić syntetyczne materiały dobrze przepuszczające powietrze takie, jak np. pianka poliuretanowa. Powłoka materaca powinna być natomiast wykonana z naturalnej bawełny.

Łóżeczko dla noworodka i akcesoria

Pościel i akcesoria do łóżeczka

Lekarze zalecają, aby w łóżeczku dla niemowlęcia znalazło się jak najmniej przedmiotów. Pluszaki, zabawki i inne akcesoria warto ustawić w pobliżu kącika wypoczynkowego niemowlęcia, ale nie wkładać ich bezpośrednio do łóżeczka. Podczas snu dziecko może bowiem mimowolnie wtulić główkę w miękkie przedmioty, które ograniczą dopływ tlenu.

Nie zaleca się także wyposażania łóżeczka w ochraniacze, czyli dodatkowe podłużne poduszki przywiązywane do szczebelków łóżeczka. Ich obecność może bowiem ograniczać swobodny przepływ powietrza w obrębie łóżeczka. We wnętrzu łóżeczka powinno znaleźć się jedynie to, co niezbędne dla zapewnienia dziecku komfortowego i zdrowego wypoczynku, czyli materac przykryty prześcieradłem oraz kocyk.

Rodzice pragnący nieco urozmaicić dziecięcy kącik wypoczynkowy mogą postawić na praktyczne i bezpieczne zabawki. Należy do nich m. in. wieszana nad łóżeczkiem karuzela, która zaciekawi dziecko oraz ułatwi mu zasypianie. Innym dodatkiem, na który warto postawić jest także wykonany z przewiewnych materiałów baldachim, który można zawiesić nad łóżeczkiem.