Jak tłumić hałas w przemyśle?

Posiadając swój własny zakład produkcyjny lub firmę o charakterze przemysłowym wiemy, jak ciężko momentami wytrzymać kilka godzin przy towarzyszącym nam nieustannym hałasie. To samo mogą powiedzieć osoby zatrudnione w naszej firmie, które muszą spędzać tam sporą część dnia. Technologia również idzie do przodu i można jedynie powiedzieć, że im wydajniejszą mamy maszynę, tym jest ona głośniejsza.  

W trosce o zdrowie osób pracujących w różnorodnych zakładach i operujących wieloma maszynami, firmy akustyczne znalazły pewien sposób. Dokładniej chodzi o maty akustyczne. Ich zastosowanie pozwala zredukować poziom hałasu w hali nawet kilkukrotnie, a także likwiduje echo, które w tego typu miejscach jest bardzo popularne. 

Maty do wyciszania hal – jakie będą najlepsze? 

Wyciszanie hal przemysłowych nie jest prostą czynnością. Miejmy na uwadze, że pomieszczenia te są naprawdę ogromne i potrzeba sporo metrów kwadratowych, aby zalepić matami ich każdy fragment. Warto jest więc skorzystać z pomocy akustyka, który to już odpowiednio i dokładnie wyznaczy miejsca, w których istnieje największe zapotrzebowanie, a pozostawi te, w których poziom dźwięku nie jest przesilony. 

Grupowanie mat akustycznych odbywa się głównie na podstawie materiału. Dla tego typu obiektów, stosuje się przeważnie maty wytworzone z żywicy melaminowej. To właśnie ten materiał jest najbardziej odporny na gwałtowne zmiany temperatury, a także na opary z zawartością związków chemicznych. Ponadto, najlepiej rozbija on dźwięk na dużych przestrzeniach. Możemy zakupić je w prostym kształcie z możliwością zastosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci powłoki aluminiowej, a także w kształcie ostrosłupów. Trzeba dodać, że kształt nie wpływa tylko i wyłącznie na estetykę, a w tym wypadku zdecydowanie polepsza rozbijanie się fali dźwiękowej i jej wygłuszanie. 

Jak tłumić hałas w przemyśle?  

Wyciszanie maszyn – druga, ważna czynność 

Chcąc zmaksymalizować wygłuszenie naszej hali, warto jest zająć się również obklejeniem wszystkich maszyn i urządzeń produkcyjnych. Takie sprzęty, jak chociażby sprężarki, wydają spore dźwięki i mimo wszystko powinno się dążyć do ich precyzyjnego wyciszenia. 

W tym celu zdecydowanie najlepsza okaże się mata dźwiękochłonna stworzona z poliuretanu. Potrafi ona sobie poradzić w trudnych warunkach oraz możemy mieć pewność, że nic się jej nie stanie w przypadku wycieku benzyny czy oleju z urządzenia. W ofertach sklepów możemy znaleźć tę matę wyposażoną dodatkowo w cienką warstwę maty bitumicznej. Jest to bardzo opłacalne, gdyż ta powłoka odpowiedzialna jest za tłumienie dźwięków powstających z drgań, co w dużej mierze przydaje się właśnie w urządzeniach przemysłowych. 

Wyciszanie kabin i środków pojazdów przemysłowych 

Doskonale wiemy, że dobrze wyciszony środek pojazdu gwarantuje nam odprężenie i zapewnia komfort jazdy. Podobnie jest w przypadku pojazdów pracowniczych, a także kabin służących do operowania maszynami.  

Dla pierwszej grupy, czyli pojazdów mających styczność z otoczeniem zewnętrznym i warunkami atmosferycznymi, poleca się specjalistyczne maty z materiałów żywicznych, posiadające profil służący do odprowadzania osadzającej się na nich wody.  

W celu wyciszenia kabin w maszynach, możemy zdecydować się również na poliuretan, a także na maty wytworzone z włókien poliestrowych.