Jak się przygotować na przyjście malucha?

Będziesz musiała się odpowiednio przygotować na przyjście malucha na świat. Pamiętaj też o tym, aby przyszykować dom.

Jak się przygotować na przyjście malucha? 

Remont, sprzątanie i kącik dla malucha

Nie odkładaj na ostatnią chwilę remontu domu lub mieszkania. Zapach świeżej warstwy farby musi wcześniej wywietrzeć. Dokuczliwe zapachy nie powinny zakłócać spokoju i odpoczynku maluszka. Aranżując pokój dziecięcy, możesz zrezygnować z dywanu albo wykładziny. Nie wieszaj grubych i ciężkich zasłon. Mogą być źródłem roztoczy. Powinnaś też zadbać o właściwą wilgotność powietrza. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, podrażni wrażliwą śluzówkę dzidziusia. Możesz kupić higrometr i nawilżacz powietrza. Wtedy będziesz wiedzieć, jakie powietrze jest w pomieszczeniu. Odpowiedni poziom wilgotności mieści się w przedziale 40-60%.

Jak się przygotować na przyjście malucha? 

Idealne łóżeczko dziecięce

Łóżeczko jest najważniejszym meblem dla dziecka. Spędza w nim przecież bardzo dużo czasu. Dlatego musi się w nim czuć wygodnie i bezpiecznie. Nie powinien się w nim nudzić. Idealne łóżeczko będzie rosnąć wraz z dzieckiem. Taki model jest bardzo ekonomiczny. Wystarczy na kilka lat. Odległość pomiędzy szczebelkami nie może wynosić więcej niż 6 cm. Wtedy główka maluszka nie utknie między nimi. Materac ma być twardy. Powinien być idealnie dopasowany do łóżeczka. Luka pomiędzy materacem a ramą nie może być większa niż szerokość dwóch palców. Nie stawiaj go bezpośrednio przy grzejniku ani blisko okna. Dziecko nie może się przegrzać ani zaziębić.

Jak się przygotować na przyjście malucha? 

Odpowiednio zabezpieczone mieszkanie

Wcześniej odpowiednio zabezpiecz mieszkanie. Użyj specjalnych nakładek na kanty mebli. Rogi szafek i komód nie będą już niebezpieczne. Ustabilizuj od razu regały i meblościanki. Na pierwszy rzut oka drobne przedmioty, takie jak śrubki, guziki czy monety nie są groźne. Jednak może być źródłem tragedii. Dlatego usuń wszystkie niewielkie przedmioty z zasięgu wzroku malucha. Schowaj je koniecznie do zamykanych szczelnie pojemników. Wtedy zyskujesz pewność, że sam go nie otworzy. Wszystkie gniazdka elektryczne musisz obowiązkowo zabezpieczyć. Użyj plastikowych zaślepek. Wtedy będziesz pewna, że dziecko nie będzie porażone prądem.