Adaptacja w przedszkolu

Fakt, że mama jest najważniejszą osobą dla każdego dziecka, pozostaje niezaprzeczalny. Jednak nie zastąpi ona w żadnym stopniu bieżącego kontaktu z rówieśnikami, w związku z tym dla każdego dziecka przychodzi czas pójścia do przedszkola. W jaki sposób rodzic powinien przygotować maluszka na takie wyzwanie?

Adaptacja w przedszkolu

Przedszkole jako prawdziwe wyzwanie

Decydując się na zapisanie dziecka do przedszkola, należy mieć świadomość, że może to być rewolucja dla wszystkich domowników. Dla dziecka natomiast są to nowe emocje, lecz dzięki właściwemu przygotowaniu, stres może być mniejszy. W pierwszej kolejności z tą myślą muszą oswoić się rodzice, powinni zdawać sobie sprawę, że nie będą mogli mieć już cały czas oka na swoją pociechę. Miejsce obok rodziców zaczną zajmować rówieśnicy, z którymi maluszka będą łączyły relacje przyjaźni i wspólnych zabaw. Kolejnym krokiem jest wybór placówki – to już nieco trudniejsze zadanie. Poszukiwania warto zacząć wystarczająco wcześnie, zwłaszcza jeżeli punktem docelowym jest państwowe przedszkole. Gdy dwie powyższe kwestie są już zorganizowane, przychodzi czas na rozpoczęcie przygotowań emocjonalnych dziecka. Powinien być to cały proces, do wychowania warto wdrożyć naukę samodzielności i poczucia bezpieczeństwa. Wskazane jest nawet wprowadzanie w tematy przedszkolne, doskonałym patentem jest podsuwanie dziecku książeczek o tej tematyce.

Adaptacja w przedszkolu

Jeżeli wszystkie teoretyczne zagadnienia zostały już omówione z dzieckiem, należy przejść do części praktycznej. W tym celu warto udać się na zajęcia adaptacyjne w wybranym przedszkolu. Możliwe jest wówczas zapoznanie z rówieśnikami i oswojenie się z nową lokalizacją, która stanie się niemal drugim domem. Rozpoczęcie uczęszczania do przedszkola jest największym wyzwaniem dla rodzica. To z niego bierze przykład dziecko, dlatego jeżeli mama przedstawia to jako naturalną kolej rzeczy – łatwiej będzie o adaptację. Zachowanie rodziców w tej sytuacji jest bardzo istotne i od niego zależy nastawienie przedszkolaka.