Czas trwania i objawy przeziębienia

Sezon jesienno-zimowy oraz wiosenny wiąże się ze zwiększeniem podatności na przeziębienia. Sprzyjają temu przede wszystkim zmienne wartości temperatur i pozostałych warunków atmosferycznych. W wyniku wirusowej infekcji zatok oraz gardła pojawia się wspomniane przeziębienie. Objawami są katar, ból gardła, z czasem może wystąpić kaszel. Niekiedy obserwuje się również stan podgorączkowy i ogólne osłabienie.

Czas trwania i objawy przeziębienia

Które wirusy wywołują przeziębienie?

Powyższe symptomy najczęściej są wywoływane przez działanie dużej ilości patogenów – najczęściej rynowirusów i czasami koronawirusów. Pierwsze objawy można zaobserwować około 3 dni od momentu zakażenia. Zaraża się znacznie dłużej, bo w niektórych przypadkach aż przez kolejne dwa tygodnie. Warto zatem odizolować się od domowników, oczywiście w miarę możliwości. Przeziębienie ustępuje samo, lecz po zniknięciu objawów może utrzymywać się suchy, momentami męczący kaszel. Powinien niepokoić dopiero wówczas, gdy powoduje trudności w oddychaniu i nie ustaje po upływie trzech tygodni. Do tego czasu nie powinien wzbudzać obaw.

W jaki sposób można się zarazić?

Patogeny mogą roznosić się drogą pokarmową oraz kropelkową – przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirusy najczęściej przedostają się do dróg oddechowych i namnażają się w tym środowisku. Jest to bezpośrednia przyczyna prowadząca do rozwoju stanu zapalnego. Szczególnie narażone są osoby, które mają słabszą odporność i kondycję w tym zakresie. Bez właściwej reakcji obronnej organizmu dochodzi do zakażenia. Oczywiście są osoby, którym do powstania kataru wystarczy przejście z obszaru ciepłego powietrza do zimnego. Aby unikać przekrwienia błony śluzowej nosa należy unikać dłuższego stosowania aerozoli do nosa. Zamiast pomagać, naruszą wówczas barierę ochronną w drogach oddechowych. W najtrudniejszym momencie przeziębienia może dojść do podwyższenia temperatury ciała. Taki stan zazwyczaj utrzymuje się maksymalnie do trzech dni. Następnie samopoczucie powinno się poprawiać. Jednak przez około 7 dni warto zażywać preparaty zmniejszający występujące objawy.