Narty? Sprawdź jak je wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę

Jazda na nartach to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych zajęć w zimie oraz forma relaksu. Dobór odpowiednich modeli w sklepach gdzie na witrynach znajdują się setki różnych nart, nie jest jednak prosty. W dalszej części podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrać poprawnie narty.

Narty? Sprawdź jak je wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę

 

Długość nart

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest długość nart. To od nich zależy komfort naszej jazdy. Narty powinny sięgać do naszej brody lub przy większej wadze do nosa. Dłuższe narty dają stabilność przy szybkiej jeździe, ale są mniej zwrotne - krótkie pozwalają na bardziej intensywne skręty i mniejszy ich promień, przy czym jazda z dużymi prędkościami jest niestabilna.

Twardość

Twardość nart to ważny czynnik decydujący o ich właściwościach jezdnych. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, narty powinny być miękkie. Pozwala to lepiej je czuć oraz sprawniej poruszać się po stoku. Narty o większej twardości np. z wypełnieniem drewnianym przeznaczone są dla osób cięższych. Osoby lżejszej mogą pokusić się o zakup nart z rdzeniem piankowym, co ułatwi im sterowanie nartami.

Szerokość

Szerokość nart to przede wszystkim stabilność. Dla osób początkujących narty powinny być szersze. Co prawda nie będą dawały takich możliwości ewolucyjnych co narty wąskie, ale jazda na nich będzie dużo łatwiejsza i stabilniejsza. Ważnym elementem jest też “taliowanie”, czyli wycięcie w środkowej części nart. Im jest ono większe, tym mniejszy promień skrętu.

Typ nart

Oprócz poszczególnych parametrów podczas wizyty w sklepie możemy zostać zapytani o typ, jaki preferujemy. W tej kwestii wyróżniają się trzy typy nart. Pierwszym z nich jest Easy Carve. To narty dla osób początkujących. Przeznaczone są do jazdy wolnym tempie i wybaczają wiele błędów. All Round to typ, który pozwala cieszyć się urlopem i delektować widokami górskimi. Są one lekkie i umożliwiają komfortową jazdę po stoku. Jeśli jednak chcemy zapuszczać się w nieubity teren, lub jeździć przy gorszej pogodzie warto wybrać narty typu All Mountain. Są one nieco szersze i sprawdzą się też przy jeździe po wiosennym śniegu.