Jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć brak snu?

W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z problemem braku snu. Jakie są główne przyczyny problemów ze snem? Jak niewyspanie może wpływać na nasze zdrowie?

Znaczenie i przyczyny braku snu.

Należy zaznaczyć, że niewyspanie może być spowodowane nie tylko niewystarczającą ilością czasu przeznaczonego na sen w ciągu doby, ale także niezadawalającą jakością snu. Organizm ludzki potrzebuje snu, ponieważ jest to czas, w którym regeneruje pracę komórek i układu nerwowego. Dlatego też niewyspanie przyczynia się do zachwiania równowagi procesów, które zachodzą w naszym ciele. Jeżeli jesteśmy niewyspani możemy mieć problemy z koncentracją, gorszy nastrój, a w dłuższym okresie brak odpowiedniej ilości snu może znacząco przyczynić się do spadku naszej odporności oraz do zwiększenie ryzyka zachorowania na wiele groźnych chorób. Niewyspanie może być uzależnione od naszego trybu życia (np. praca na kilka etatów), bądź od bezsenności. Skąd się bierze bezsenność? Może wynikać on miedzy innymi z silnego stresu, zaburzeń neurologicznych, stosowania leków, a nawet schorzeń żołądkowo-jelitowych.

Jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć brak snu?

Skutki braku snu.

Do przejściowych objawów braku snu możemy zaliczyć między innymi: rozdrażnienie, ból głowy, czy też uczucie ogólnego zmęczenia i chociażby przysypianie w trakcie wykonywania codziennych czynności. Osoby, które zmagają się z przelękłymi problemami z niewyspaniem narażone są na pojawienie się długotrwałych konsekwencji niedoboru snu. Zaliczamy do nich np.: zaburzenia metaboliczne i hormonalne, które mogą prowadzić do nadwagi i otyłości, spadek libido oraz zwiększenie ryzyka zachorowalności na: cukrzycę, choroby jelit, choroby układu sercowo – naczyniowego czy nawet nowotwory. Dlatego należy zadbać o długość i jakość swojego snu. W miarę możliwości powinniśmy niwelować te czynniki, które wpływają na zburzenie naszego snu, zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną w ciągu dnia oraz o regulacje godzin spania, ograniczyć alkohol, kawę i papierosy, stosować techniki relaksacyjne. Jeżeli jednak działania te nie przyniosą zamierzonego efektu należy skonsultować się z lekarzem.