Dlaczego warto wybrać się do Pałacu Potockich w Krakowie?

W Krakowie możemy odnaleźć wiele dobrze zachowanych pałaców rodowych. Jednym z takich miejsc jest zabytkowa kamienica, która obecnie pełni rolę bardzo ważnego krakowskiego ośrodka kultury. Mowa tu o Pałacu Potockich, znanym również pod nazwą Pałacu Zbaraskich. Dlaczego zatem budynek ten ogrywa tak istotną rolę na kulturalnej mapie Krakowa? Co ciekawego się w nim dzieje?

Rynek Główny 20 – dlaczego warto znać ten adres?

Rynek Główny w Krakowie to bez wątpienia jedno z ulubionych miejsc i to zarówno turystów, jak i mieszkańców tego miasta. Warto więc wiedzieć, że oprócz światowej klasy zabytków słynnych na całą Polskę znajduje się tu także pałacyk, który jest chętnie odwiedzanym miejscem. W pałacu tym odbywają się bowiem niezwykle interesujące wydarzenia kulturalne. Rynek Główny 20 to adres, który powinny znać wszystkie osoby zainteresowane życiem kulturalnym w Krakowie. To właśnie pod tym adresem w pięknie zachowanym zabytkowym Pałacu Potockich organizowane są ciekawe wystawy, warsztaty, dyskusje tematyczne oraz spotkania z autorami. Tu swoją siedzibę ma nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER, tu można uczestniczyć w różnego rodzaju programach literackich pod szyldem KMLU, które organizowane są przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Warto podkreślić, że KBF jest teraz jednym ze współgospodarzy Pałacu Potockich. Obok KBF współgospodarzem tego miejsca jest również Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, czyli jedna z najważniejszych polskich instytucji, która zajmuje się prezentacją nowoczesnej sztuki światowej. Należy również zaznaczyć, że galeria ta zajmuje się także promocją tych artystów, którzy związani są z miastem Kraków. Obecnie instytucja ta swoją działalność wystawienniczą prowadzi właśnie na terenie Pałacu Potockich.

Dlaczego warto wybrać się do Pałacu Potockich w Krakowie?

W jakich wydarzeniach kulturalnych możemy uczestniczyć w Pałacu Potockich?

Pałac Potockich to miejsce, które ma nam do zaoferowania bardzo dużo. Jest to wręcz idealna przestrzeń do spotkań i do wspólnego podziwiania bogactwa oraz różnorodności kultury Krakowa. Tu dziedzictwo łączy się z kreatywnością. W budynku tym znajduje się popularna wystawa „Szuflada Szymborskiej”, która niegdyś mieściła się w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. W Pałacu Potockich odbywają się także ciekawe festiwale literackie, festiwale sztuk wizualnych czy też festiwale muzyki dawnej i klasycznej. Możemy wziąć tu udział w takich wydarzeniach jak: warsztaty literackie dla rodzin i dzieci „Literackie chwile” czy spacery śladami ludzi pióra, czyli w tak zwanych spacerach literackich. Realizowany jest tu także program edukacyjny Krakowskiego Biura Festiwalowego „Szkoła czytania KMLU”. Tego rodzaju zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pisarzy, dziennikarzy, tłumaczy i literaturoznawców. Pałac ten jest więc teraz takim miejscem, w którym dba się o to, by każdy miał zapewniony równy dostęp do kultury. Pamiętajmy, że aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym bardzo dobrze wpływa na nasz samorozwój. Warto więc odwiedzić stronę internetową pałacu i sprawdzić, które z aktualnie organizowanych wydarzeń będzie dla nas tym najciekawszym.