Jak prasować ubrania, by ich nie zniszczyć?

Wydaje się, że o prasowaniu każdy wie chyba wszystko, bo - jakby się zdawało - ta umiejętność nie wymaga większego przygotowania. I właśnie ten utarty pogląd może być bardzo mylący i zgubny. Wszelkie niepowodzenia w prasowaniu zrzucamy najczęściej na barki żelazka, uważając że albo się zepsuło, albo jest kiepskiej jakości. Dzięki kilku prostym zasadom, które każdy powinien znać, prasowanie nie tylko nudne i męczące, ale też stanie się efektywne. 

Zanim zaczniesz prasować

Zanim weźmiesz żelazko do ręki, przeczytać uważnie metki tekstyliów które zamierzasz wyprasować. Zawarte tam są bardzo istotne informacje dotyczące składu i wymagań tkaniny oraz środków ostrożności, które należy zachować przy jej pielęgnacji. Pamiętaj, przekreślony znaczek żelazka na metce oznacza, że rzecz ta nie nadaje się do prasowania, ponieważ nie jest odporna na działanie wysokiej temperatury. 

Dobrze jest również odpowiednio przygotować stanowisko pracy, a przede wszystkim dopasować wysokość deski do prasowania do swojego wzrostu, by uniknąć długiego prasowania w niewygodnej pozycji. Zadbaj o niekrępujące ruchów podłączenie kabla żelazka, nie powinien on być zbyt naprężony, ani zbyt luźno wiszący.

Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie deski do prasowania w przyjemnym miejscu, by umilić czas spędzony nad nią - na przykład, naprzeciwko monitora, na którym możesz oglądać swój ulubiony serial. To znakomity sposób na walkę z nudą, która może doskwierać podczas prasowania. Możesz również włączyć ulubiona muzykę, która odpowiednio cię nastroi. Staraj się również unikać prasowania w czasie upałów oraz w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych.

Używaj czystej wody do żelazka, najlepiej destylowanej

Najlepszym rozwiązaniem jest używanie wody destylowanej, pozbawionej jakichkolwiek dodatków chemicznych. W przeciwieństwie do wody kranowej, jest ona niezwykle miękka i nie pozostawia żadnych śladów, a także nie niszczy zbiorniczka w żelazku poprzez osadzanie się kamienia. 

W przypadku żelazka parowego, należy najpierw poczekać na osiągnięcie przez nie odpowiedniej temperatury, w przeciwnym wypadku woda może się wylewać ze zbiorniczka mocząc ubrania. Jeżeli masz tradycyjne żelazko, musisz zaopatrzyć się w spryskiwacz do wody, którym spryskasz tekstylia przed ich prasowaniem.

Pierwszy kontakt tkaniny z żelazkiem

Do prasowania należy przystąpić wtedy, gdy żądana temperatura żelazka zostanie osiągnięta. Zazwyczaj żelazka wyposażone są w programator, który ustawia się przez wskazanie rodzaju tkaniny którą chcemy prasować. Ułatwia to bardzo prasowanie i pomaga chronić tkaninę przed jej zniszczeniem pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

Ważną kwestią jest również technika prasowania. Żelazko należy prowadzić zgodnie z układem włókien tkaniny. Nie powinno się przyciskać je zbyt mocno, by nie marszczyć materiału, wszelkie zagniecenia powstałe w ten sposób bardzo ciężko jest rozprasować.

Jak prasować ubrania, by ich nie zniszczyć? 

Strona prasowania ma znaczenie

Ubrania w ciemnych kolorach zaleca się prasować na lewej stronie, by nie doprowadzić do błyszczenia się tkaniny i jej nieestetycznego wyblaknięcia. Niektóre tkaniny, takie jak etamina, pika bawełniana oraz bawełna w ciemnych odcieniach powinno się prasować bezwzględnie na lewej stronie. Jedwab nie jest aż tak wymagający, jednak przy takim sposobie prasowania lepiej się prostuje. Wełnę natomiast zaleca się prasować na prawej stronie przez inny materiał, najlepiej len albo bawełnę.

Sposób przechowywania ubrań po ich wyprasowaniu

Niektórzy już podczas suszenia mokrych ubrań wieszają je na wieszaku, by uniknąć ich gniecenia na wczesnym etapie. Tym bardziej, po ich wyprasowaniu, należy je powiesić na wieszaku, najlepiej od razu do szafy. 

Jeśli prasujesz tekstylia o dużych rozmiarach, takie jak pościel czy obrusy, składaj je w kostkę zaraz po ich wyprasowaniu. Możesz również ułatwić sobie samo prasowanie, stawiając krzesło przy desce do prasowania, na którym będziesz układać wyprasowane fałdy tkaniny. Dzięki temu, unikniesz przypadkowego zabrudzenia materiału oraz jego zagniecenia.

Wybór odpowiednich jakościowych tkanin ma nieocenione znaczenie, zapewnia komfort noszenia i użytkowania, daje gwarancję długiej żywotności. Sklep ANTEX oferuje duży wybór tkanin i zapewnia doskonałą jakość wyrobów.