Najciekawsze muzea w Krakowie

Wyjazd do Krakowa wiąże się z wieloma atrakcjami, które czekają na turystów – restauracje ze smacznym jedzeniem, kafejki tętniące życiem oraz piękna architektura i jeszcze piękniejsze zabytki. Nie można oczywiście zapominać o muzeach, które absolutnie nie powinny kojarzyć się z nudą – mogą przekazać bowiem wiele ciekawostek. Na zwiedzanie muzeów należy poświęcić więcej czasu, aby móc zobaczyć przynajmniej najważniejsze z nich. Mają naprawdę bardzo dużo do zaoferowania ludziom je odwiedzającym, zarówno tym z konwencjonalnym podejściem, jak i poszukujących czegoś oryginalnego.

Najciekawsze muzea w Krakowie

Muzea, które warto zwiedzić w Krakowie

Pierwszorzędną instytucją, którą wręcz trzeba odwiedzić jest Muzeum Narodowe, które powstało w 1837 roku i znajdują się w nich niepowtarzalne dzieła sztuki. Znajdzie się coś i dla fanów twórczości z dawnych lat oraz tych, którzy wolą podziwiać dawne wystawy. Zgromadzone przedmioty są wykonywane zróżnicowanymi technikami, dzięki czemu znacznie szybciej przyciągają wzrok. Powstawały również w różnych epokach, a zdecydowanie najcenniejszym jest oryginalny obraz „Dama z Łasiczką” Leonarda da’Vinci. Równie popularne i podziwiane są prace autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, który uznany został za naczelnego artystę Krakowa. Miłośnicy historii sztuki z pewnością zainteresują się publikacjami książkowymi w sklepiku z pamiątkami. To najlepsze podsumowanie z wizyty w Muzeum Narodowym, wzbogacone wieloma pięknymi fotografiami. Wszelkie ciekawostki można przeczytać na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/. Kolejnym punktem wśród instytucji jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, które znajduje się w Sukiennicach, stanowią jedną z filii Muzeum Narodowego. Na uwagę zasługują między innymi dzieła Jana Matejki, Malczewskiego, Grottgera, Siemiradzkiego i innych cenionych artystów. W przerwie między zwiedzaniem czterech dostępnych pomieszczeń można udać się do kawiarni.

Do jakiego muzeum wybrać się w Krakowie?

Z uwagi na fakt, że Jan Matejko mieszkał w centrum Krakowa, w tym miejscu powstała kolejna filia Muzeum Narodowego. Znajduje się tam całe mnóstwo eksponatów, ich liczba sięga blisko 6.000, do pamiątek zaliczają się między innymi fotografie, obrazy, książki oraz listy. Artysta przez lata zgromadził wiele przedmiotów, obecnie są one bardzo cenne – imponującą kolekcję tworzą rękodzieła, artykuły i materiały militarne. Będąc w Krakowie trudno pominąć Pracownię i Muzeum Witrażu, połączenie obu obiektów znacznie powiększyło powierzchnię do zwiedzania. W miejscu tym każdy zwiedzający może znaleźć spokój i ciszę, a także podziwiać artystów w trakcie tworzenia dzieł w postaci witraży. Interaktywny sposób zwiedzania może zainteresować również dzieci i młodzież, ponieważ dotykanie eksponatów jest dozwolone. Ciekawą kwestią jest możliwość zapoznania się z mapką umieszczoną na stronie internetowej Pracowni i Muzeum Witrażu. Wskaże ona drogę do najpiękniejszych dzieł w postaci witraży znajdujących się na terenie stolicy Małopolski. Fani tego rodzaju sztuki będą bardzo zadowoleni z wyjątkowych widoków.