Moda dziecięca na chrzest

Każda rodzina chrześcijańska stara się wychowywać zgodnie z zasadami wiary swoje potomstwo. Jednym z filarów katolicyzmu jest przyjmowanie sakramentów świętych, a pierwszym z nich jest chrzest. Kapłan podczas uroczystości zadaje rodzicom i chrzestnym bardzo ważne pytania i powierza im trudne zadanie – wychowanie w wierze katolickiej i przekazywanie dobrych wartości. Jest to bardzo ważny dzień dla całej rodziny, dlatego maluch powinien być z tej okazji odświętnie ubrany.

Moda dziecięca na chrzest

Dobór ubranka do chrztu

Oczywiście podniosłość wydarzenia, jakim jest chrzest nie oznacza, że konieczny jest zakup ekstremalnie drogiego ubranka dla dziecka. Powinno ono jedynie wyróżniać się na tle tych zakładanych codziennie. Rodzice mogą skorzystać z usług wypożyczalni strojów do chrztu, jeżeli cena nowego przekracza możliwości finansowe. Niezależnie od tego, powinno być ono w każdym razie przystosowane do panującej pory roku. Dla dziewczynek najczęściej wybiera się sukienkę lub tunikę, dla chłopców natomiast spodnie z elegancką koszulą lub cały garniturek. Ważny jest również zakup tak zwanej białej szatki, czyli symbolu niewinności i czystości dziecka, które jest chrzczone. Zgodnie z e słowami wypowiadanymi przez kapłana, ma ona być przechowywana co najmniej do dnia I Komunii Świętej dziecka. Obowiązek zakupu szatki spoczywa na matce chrzestnej, która po namaszczeniu olejem krzyżma świętego układa ją na piersi dziecka. Produkt jest niewielkich rozmiarów, przybiera kształt kwadratu lub kaftanika. Często stosowaną praktyką jest zakup szatki z wyhaftowanym imieniem dziecka i datą chrztu. Oczywiście słusznym rozwiązaniem jest uzgodnienie z rodzicami dziecka, jakiej formy przedmiotu oczekują, warto pozyskać akceptację w tym zakresie. Można dzięki temu uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

Kolor i rozmiar ubranka do chrztu

Nie da się ukryć, że kolorem, który najbardziej kojarzy się z sakramentem chrztu jest zdecydowanie klasyczna biel. W dzisiejszych czasach oczywiście nadal jest to dominująca kolorystyka, ale w ubrankach do chrztu coraz częściej przewijają się również inne barwy, na przykład pastelowe. Modne stają się połączenia beżu i szarości, dla dziewczynek różu. Dla chłopców natomiast dobiera się błękitne, miętowe dodatki, a garniturki występują w klasycznych granatowych, szarych oraz czarnych odcieniach. Największe znaczenie ma wygoda dziecka, a tę zapewniają wysokiej jakości materiały, z których szyte są ubranka do chrztu. Powinno unikać się zakupu produktów z poliestru, a wybierać wyłącznie te bawełniane. Nie powstaną wówczas żadne podrażnienia, dziecko nie będzie się również pociło. Na sam koniec pozostaje kwestia rozmiaru, który ma ogromny wpływ na wygodę malucha – tak samo jak podczas wyboru ubranek na co dzień. Każdy ewentualny przejaw dyskomfortu będzie działał niekorzystnie i stanie się męczący na dłuższą metę, dlatego lepiej tego uniknąć. Najlepiej dokładnie zmierzyć tuż przed chrztem ubranka zakładane na co dzień. Istotna jest długość całkowita, szerokość w biodrach, a dla chłopców dodatkowo długość nogawek spodni.

Artykuł objęty patronatem https://balumi.com.pl.