Inteligentny dom - jaki system wybrać?

Ekosystem inteligentnego domu to system składający się z produktów, usług i technologii, które razem zarządzają domami za pomocą połączeń danych w chmurze i mobilnych. Inteligentne domy rozrosły się wykładniczo w ciągu ostatniej dekady, wraz z rosnącą dostępnością urządzeń. Oprócz sterowania inteligentnym domem na odległość, życie w takim domu jest znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze.

Systemy i ich rodzaje

Możemy wymienić systemy przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsze z nich bazują na kablach, natomiast drugie na Wi-Fi itd. Pewnie zastanawiasz się, jaki sprawdzi się najlepiej. Tak naprawdę wszystko zależy od miejsca, w którym będzie używany. W nowych budynkach można rozprowadzić przewody, tak że będą następnie ukryte pod tynkiem. Minusem jest brak elastyczności w późniejszym etapie rozwoju. Nawet dołożenie kilku nowych stanowisk w miejscu pracy może okazać się trudne, w przypadku domu, jeśli przyjdzie nam go sprzedać, będziemy musieli rozstać się z większością sprzętu pełniącego usługę Smart Home.

Bezprzewodowa instalacja najlepiej sprawdzi się w już zamieszkałych budynkach, ponieważ nie wymaga to naruszenia ścian, ani prowadzenia kabli, które mogą być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Zwłaszcza, gdy ma się małe dzieci lub zwierzaki. Co najważniejsze, taki system można dowolnie modyfikować, a także transportować w prosty sposób. Jest to wygodna opcja dla osób, które często zmieniają mieszkanie.

Zalety posiadania inteligentnego domu

Instalacja inteligentnego domu chroni Twoją własność, zapewnia nadzór i oszczędza pieniądze. Zastosowanie tego systemu to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony rodziny i mienia. Dzięki inteligentnym domom możesz monitorować zużycie energii, wycieki wody i włamania. Możesz nawet zdalnie sterować oświetleniem i ogrzewaniem, co oszczędza czas i pieniądze.

Inteligentny dom - jaki system wybrać?

Jak sterować inteligentnym domem?

Jeśli chcesz sterować poszczególnymi urządzeniami z poziomu aplikacji mobilnej, najprościej jest wybrać sprzęt tego samego producenta. Wybierając nowe elementy, bierz pod uwagę, że zostały one wykonane specjalnie od tych samych producentów. W przeciwnym razie przyjdzie Ci przeskakiwać między aplikacjami, co nie jest zbyt wygodne.