Chcesz zostać Freelancerem i zarabiać online? Dowiedz się, kim są freelancerzy, jakie są plusy takiego stylu pracy i gdzie szukać zleceń!
Freelancer to osoba pracująca jako wolny strzelec — bez zobowiązań czy pracy na etacie. Wiele osób rozważa przejście na tego typu zatrudnienie z wielu powodów np. braku możliwości rozwoju czy dogodniejszej formy pracy. Praca jako Freelancer w internecie, choć może gwarantować nam podobne zarobki niż w firmie na etacie, jest nieco inna i wymaga zupełnie innego podjęcia. W tym tekście przedstawiamy sylwetkę freelancera, podpowiadamy gdzie szukać zleceń oraz odpowiadamy na pytania, jak można pracować w ten sposób, jakie prace możemy wykonywać i dlaczego warto tak pracować.
Freelancerzy — kim oni są?
Freelancerzy to tzw. wolni strzelcy, czyli osoby, które pracują w internecie na własny rachunek. Są to osoby, które nie wiążą się pracą etatową lub długimi z obowiązującymi umowami. Freelancerzy wykonują przeważnie pojedyncze zlecenia — niezobowiązująco. Na rynku w ten sposób w różnych branżach działa bardzo wiele osób. Są to zarówno osoby niedoświadczone np. studenci dorabiający w ten sposób lub wręcz przeciwnie — profesjonaliści posiadający duże doświadczenie oraz wiedzę. Freelancerzy są bardzo często osobami, które świadomie wybierają niezobowiązującą formę współpracy. Nawet jeśli pracują regularnie dla pewnych klientów, każdorazowo robią to, wykonując jedynie konkretne zadanie, a nie wiążą się umową o pracę itp. Na rynku istnieje wiele portali dla freelancerów, gdzie w różnych kategoriach dodają oni swoje oferty lub wyszukują zleceń. W poszczególnych branżach np. copywriterskiej czy graficznej istnieją konkretne tematyczne portale ze zleceniami, na których freelancerzy samodzielnie wybierają zlecenia i je realizują. Freelancer samodzielnie również decyduje o budowaniu własnego wizerunku, ilości pracy jaką wykonuje, godzin pracy czy stawek, jakie żąda za wykonanie usługi.
Jakie są plusy pracy freelancera?
Jeśli chcemy zostać freelancerami, warto zastanowić się nad plusami tej pracy i wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Pierwszym takim plusem jest wolność i niezobowiązujący tryb pracy. To my decydujemy kiedy, gdzie i ile pracujemy oraz jakich zleceń się podejmujemy. Możemy dzięki temu podróżować po świecie, prowadzić własny tryb życia czy samodzielnie zarządzać swoją karierą zawodową. Taki tryb pracy spodoba się szczególnie osobom, które nie lubią mieć szefa oraz lubią “brać sprawy w swoje ręce”. Kolejnym plusem pracy jako Freelancer jest strona zawodowa. Bardzo często w pracy na etacie nie mamy możliwości budowania własnej marki, stawania się rozpoznawalnymi czy zwiększenia swoich wpływów. Będąc freelancerem, możemy stawać się coraz bardziej popularni i awansować w hierarchii otrzymując np. lepsze zlecenia czy zarabiać więcej pieniędzy. Praca jako freelancer daje również możliwość pogodzenia pracy zawodowej z innymi ważnymi elementami naszego życia jak zmiana miejsca zamieszkania czy macierzyństwo. Ostatnim i znaczącym plusem bycia freelancerem jest możliwość łatwego zostania nim. Na rynku usług cyfrowych czy nawet tradycyjnych, będąc freelancerem, nie musimy spełniać żadnych wymogów np. wykształcenia czy doświadczenia. Jeśli będziemy wykonywali swoje zadania odpowiednio dobrze, będziemy otrzymali adekwatną do tego zapłatę. Dużo bardziej uczciwsze i wolnorynkowe podejście do pracy daje też dużo większą satysfakcję i motywację.
Jakie prace możemy wykonywać?
Freelancerzy działają w wielu branżach — najczęściej cyfrowych, ale nie jest to regułą czy obowiązkiem. Pierwszą branżą w świecie Freelancingu jest projektowanie stron internetowych oraz usługi IT. Są one bardzo popularne, a wiele osób w różnej formie oferuje zarówno tworzenie witryn i blogów, ich konfigurację czy tworzenie systemów itp. Choć ten rodzaj zarabiania wymaga szczególnych umiejętności czy wiedzy, bardzo prosto np. korzystając z kursów, możemy rozpocząć wykonywanie prostych projektów. W ten sposób praktycznie będziemy uczyli się profesji, która jest bardzo ceniona i pożądana oraz będziemy zarabiali swoje pierwsze pieniądze.
Tuż za usługami it i projektowaniem stron www znajdują się usługi graficzne. W internecie równie ważne co teksty są grafiki, banery, zdjęcia, spoty reklamowe czy inne elementy graficzne. Jeśli zatem potrafimy tworzyć grafikę cyfrową, rysować lub przerabiać zdjęcia, z pewnością znajdziemy wiele zleceń np. również za granicą czy na zagranicznych portalach. W tej profesji możemy zarabiać, nie mając kierunkowego wykształcenia czy doświadczenia - ucząc się “od 0”.
Fotografia i sprzedaż zdjęć to kolejny sposób na zarabianie będąc freelancerem. Fotografowie to nie tylko osoby, które pracują w zakładach fotograficznych, ale też osoby, które samodzielni robią zdjęcia, obrabiają je i np. sprzedają w bankach zdjęć. Są to portale, na które wgrywamy nasze fotografie, a inne osoby kupują je na całym świecie. Przeważnie fotografie możemy sprzedawać wielokrotnie bez przekazywania praw autorskich. Jako freelancerzy — fotografowie możemy wyszukiwać również zlecenia od klientów na poszczególne sesje czy zdjęcia. Jest to jeden z najprostszych sposobów pozostania freelancerem, gdyż obecnie średniej klasy aparat fotograficzny możemy kupić w bardzo niskiej cenie.
Copywriting, czyli pisanie treści to kolejny i jeden z najpopularniejszych sposobów pracy jako freelancer. Copywriterzy to osoby, które tworzą treści, wpisy blogowe, artykuły na portale www, teksy seo pozycjonujące witryny itp. W tej profesji znajdziemy bardzo zleceń, a z pewnością będzie ona idealna dla osób, które mają lekkie pióro i lubią pisać. W sieci istnieje również wiele innych sposobów niezobowiązującego zarabiania i “branż” freelancingu, które znajdziemy np. na portalach dla freelancerów czy w social mediach.
Czy praca jest legalna i umożliwia utrzymywanie się?
Praca jako freelancer jest legalna. Możemy założyć własną firmę lub odprowadzać podatki na podstawie umów cywilnoprawnych. Będąc freelancerem, możemy również utrzymywać się z tego zdjęcia. Wiele osób obawia się, że nie można w ten sposób zarobić dużych sum pieniędzy — porównywalnych z tymi etatowymi, co jest nieprawdą. Freelancerzy bardzo często zarabiają takie sumy lub nawet większe w późniejszych etapach kariery, poświęcając podobny czas na pracę w miesiącu. Dzieje się tak za sprawą np. możliwości wyboru najlepszych zleceń, własnego ustalania ceny czy zdobywania popularności i otrzymywania intratniejszych propozycji. Jeśli jesteśmy Freelancerami, a chcemy lub mamy potrzebę zarobienia większej sumy pieniędzy, możemy po prostu pracować dłużej i nie jesteśmy w żaden sposób ograniczani, jak ma to miejsce np. na etacie, gdzie przeważnie otrzymujemy stałą pensję.